STU v Bratislave má nového rektora. Moravčík chce pojmu univerzita navrátiť pôvodný význam

Nový rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Oliver Moravčík. Foto: www.facebook.com

Nový rektor Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave Oliver Moravčík zdôraznil potrebu vytvárať tímy schopné obstáť v medzinárodnej deľbe práce i v konkurencii, zefektívniť administratívu a optimalizovať riadiace procesy. Uviedol to vo svojom príhovore počas svojej inaugurácie.

Moravčík v pondelok zložil slávnostný sľub a z rúk predsedu Akademického senátu STU Mariána Peciara prevzal rektorské insígnie. Informoval o tom hovorca Kancelária rektora STU Juraj Rybanský.

Moravčík zároveň inauguroval dekana Strojníckej fakulty Ľubomíra Šooša na ďalšie funkčné obdobie. Podujatie sa pre epidemickú situáciu uskutočnilo v zúženom formáte.

Súčasti univerzity si musia nájsťk sebe cestu

Moravčík sa vo svojom príhovore prihlásil k pozitívnym počinom predchodcov a k vzdelávaniu v duchu takzvaného humboldtizmu.

„Chcem pojmu univerzita opätovne navrátiť pôvodný význam – sme universitas magistrorum et scholarium (spoločenstvo učiteľov a študentov), ktorého súčasti po predchádzajúcom období musia opätovne nájsť k sebe cestu – dialógom, diskusiou a najmä involvovaním najlepších študentiek a študentov vyšších semestrov do výučby a výskumu,“ povedal.

Aby sa z STU stala moderná európska inštitúcia, je podľa rektora Moravčíka potrebné okamžité naštartovanie reforiem, ktoré ju priblížia jej vzorom v Európskej únii. Dodal, že rovnako je potrebné riešiť aktuálne trendy, ako sú Race to Zero, Green University/Green Faculty, New European Bauhaus, Industry 4.0, Cyber Security či Paperless University/Faculty.

Nový rektor má do budúcnosti veľké ciele

V budúcnosti by sa mala STU podľa Moravčíka zapájať do vytvárania spoločného európskeho výskumného priestoru účasťou v medzinárodných projektoch – predovšetkým v inštitútoch ako sú Horizon Europe či Európska vesmírna agentúra. Tiež sa pokúsiť získať na báze výsledkov vo vede a výskume zahraničných študentov a zároveň okamžite rozšíriť výberové konania na obsadzovanie funkčných miest docentov a profesorov aj na najbližšie zahraničie.

„Máme i vo svojom najbližšom okolí spoľahlivých a úspešných partnerov. V úzkej spolupráci s nimi musíme aj v našom regióne vytvoriť pracovné možnosti pre našich úspešných absolventov, ako to už pred dekádami urobili naši kolegovia v Rakúsku i Česku,“ uzavrel.

Moravčíka vymenovala do funkcie 7. septembra prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj RybanskýMarián PeciarOliver MoravčíkZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie ESA Európska vesmírna agentúraEU Európska úniaSTU Slovenská technická univerzita