Študenti Prešovskej univerzity doučujú žiakov počas pandémie, dobrovoľnícku aktivitu vykonávajú na 30 školách

Foto: ilustračné, Getty images

Takmer sto študentov Pedagogickej fakulty Prešovskej univerzity (PU) v Prešove sa zapojilo do programu doučovania žiakov základných škôl s ťažkosťami v učení spôsobenými pandémiou COVID-19. Dobrovoľnícku aktivitu vykonávajú na 30 školách predovšetkým v Prešovskom a Košickom kraji.

Ako informovala hovorkyňa PU Anna Polačková, program doučovania je spoločnou iniciatívou Štátneho pedagogického ústavu a vysokých škôl na Slovensku, ktorá vznikla s cieľom eliminovať u žiakov problémy s učením z dôvodu pandémie a zároveň poskytnúť im pomoc a podporu.

Mnoho žiakov základných škôl totiž v čase pandémie nemalo dostatočný prístup k dištančnej forme vzdelávania alebo nedokázalo bez podpory a osobného kontaktu s učiteľom nadobudnúť kvalitné vzdelanie.

Študenti si môžu overiť poznatky

„Sme radi, že sa naši študenti magisterského štúdia v tak vysokom počte zapojili do doučovania žiakov prvého stupňa základnej školy, u ktorých boli identifikované ťažkosti s učením. Študenti si tak môžu overiť získané poznatky z vysokoškolského štúdia v reálnej školskej praxi a pomôcť tým žiakom, ktorí to v tomto období najviac potrebujú,“ vyzdvihla prínos danej iniciatívy prodekanka pre vzdelávanie Pedagogickej fakulty PU v Prešove Renáta Bernátová.

Podľa jej slov bol o túto dobrovoľnícku aktivitu veľký záujem, keďže sa do programu doučovania zapojilo bezmála sto študentov. Ide o študentov prvého roka magisterského štúdia študijných programov učiteľstvo pre primárne vzdelávanie a učiteľstvo pre primárne vzdelávanie a pedagogika psychosociálne narušených.

Doučujú dve hodiny týždenne

„Poskytnutá možnosť absolvovať prax prostredníctvom účasti na projekte doučovania mi ako študentke vytvorila priestor dlhodobo sledovať progres žiakov, na ktorých vzdelávaní sa podieľam. Zároveň mám príležitosť v praxi si vyskúšať aj menej tradičné spôsoby výučby a vidieť, akými spôsobmi sa dá k individuálnemu doučovaniu pristupovať,“ uviedla študentka Pedagogickej fakulty PU Miroslava Cimermanová, ktorá doučuje žiakov v Základnej škole v Abranovciach (okres Prešov).

Študenti Pedagogickej fakulty vykonávajú doučovanie v rozsahu maximálne dvoch hodín týždenne, a to predovšetkým v základných školách v Prešovskom a Košickom kraji, prípadne podľa miesta trvalého bydliska, aby za doučovaním nemuseli dochádzať. „Aj napriek tomu, že ide o dobrovoľnícku aktivitu, fakulta študentom doučovanie uzná ako priebežnú pedagogickú prax,“ doplnila Polačková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna PolačkováRenáta Bernátová
Firmy a inštitúcie Prešovská univerzita v Prešove