Učitelia sa nemusia obávať zneužitia odpisov z registra trestov, tvrdí ministerstvo školstva

Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo

Učitelia sa nemusia obávať zneužitia odpisov z registra trestov, tvrdí ministerstvo školstva. Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie a protokolu rezortu školstva, toto opatrenie predstavuje významný kvalitatívny posun v predchádzaní páchania trestných činov na deťoch.

Novela školského zákona o zavedení povinného predprimárneho vzdelávania zavádza túto povinnosť pre učiteľov na posúdenie ich bezúhonnosti. V stredu ju podpísala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

„Ministerstvo školstva v súvislosti s touto zmenou eviduje šírenie znepokojenia medzi učiteľmi, že ich odpisy z registra trestov a osobné údaje sa môžu dostať do nesprávnych rúk. Chceme ich preto upokojiť a vysvetliť uplatňovanie uvedenej zákonnej povinnosti,“ približuje rezort školstva.

Ochrana osobných údajov

Za bezúhonného sa nebude považovať ten pedagogický alebo odborný zamestnanec, ktorý už bol v minulosti právoplatne odsúdený, no odsúdenie mu bolo zahladené alebo sa na neho hľadí, ako keby nebol odsúdený pri vybraných trestných činoch. O odpisy z registra trestov budú žiadať okresné úrady v sídle kraja Generálnu prokuratúru Slovenskej republiky.

„Ministerstvo školstva rokuje s generálnou prokuratúrou a Úradom na ochranu osobných údajov o spôsobe ochrany citlivých informácií pedagogických a odborných zamestnancov. Zároveň chceme zdôrazniť, že na celý proces preukazovania bezúhonnosti sa budú vzťahovať predpisy v oblasti ochrany osobných údajov, čím bude zabezpečená aj ochrana osobných údajov pedagógov pred neoprávneným nakladaním a prípadným zneužitím,“ objasňuje ministerstvo.

Požiadavka zavedenia odpisov z registra trestov pre pedagógov vyplynula z praxe, keďže sa v poslednom období začali množiť prípady trestného stíhania učiteľov za rôznu trestnú činnosť, aj za sexuálne delikty.

Sexuálne zneužil žiaka

V júni sa v médiách objavil prípad, keď 51-ročný učiteľ základnej školy v bratislavskej Dúbravke sexuálne zneužil 11-ročného žiaka. Učiteľa už v minulosti za podobný prípad odsúdili, no aj napriek tomu sa mu darilo aj naďalej sa zamestnať v školách. Podľa policajných informácií učiteľ z Bratislavy už od roku 2017 nadväzoval priateľský vzťah s 11-ročným žiakom a jeho matkou.

Chlapcovi údajne kupoval darčeky, školské pomôcky a platil rôzne výlety. Keď si takto získal náklonnosť, so súhlasom matky chlapec navštevoval učiteľa uňho v byte a dokonca uňho aj prenocoval.

Po následnom zhoršení jeho prospechu a správania však polícia zistila, aké boli učiteľove úmysly. Školáka údajne počas stretnutí fotografoval nahého a dotýkal sa ho na rôznych miestach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR