V júni sa do slovenských škôlok nedostanú všetky deti, ich počet bude v triedach limitovaný

Foto: ilustračné, SITA/BSK

V prípade znovuotvorenia materských škôl v júni nebudú ich zriaďovatelia schopní uspokojiť všetkých rodičov, ktorí by chceli dať svoje deti opäť do škôlok. Dôvodom budú priestorové obmedzenia a opatrenia súvisiace s ochranou zdravia.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) to povedal dnes po rokovaní s primátorom Trnavy Petrom Bročkom a riaditeľmi základných a materských škôl v Trnave. Potvrdil, že o opätovnom otvorení škôl sa rozhodne na budúci týždeň v pondelok. Zriaďovatelia škôl túto informáciu podľa neho potrebujú vedieť minimálne týždeň pred ich otvorením.

Limitovaný počet detí v triedach

„Ešte diskutujeme o tom, či dokážeme zadefinovať skupiny detí, ktoré by mohli vstúpiť do materských škôl,“ povedal minister.

Počet detí v triedach bude po otvorení škôlok limitovaný. Ako sa budú vyberať deti, ktoré sa budú môcť vrátiť, zatiaľ nebolo určené. V prípade žiakov prvého stupňa základných škôl nebude podľa neho problém, pretože priestory budú bez žiakov druhého stupňa dostatočné.

Snaha vyhovieť rodičom

Dosiahnuť spravodlivosť pri umiestňovaní detí do škôlok po ich otvorení bude podľa primátora Trnavy Petra Bročku nemožné.

„Budeme sa snažiť vyhovieť čo najväčšiemu počtu rodičov, ale nie je to žiadny klasický štandard. Presnejší nápočet budeme vedieť urobiť, až keď dostaneme pokyny z ministerstva. Potom budeme reagovať, aby mali aj rodičia informácie,“ dodal Bročka.

Otázny návrat žiakov do škôl

Zatiaľ sa najviac diskutuje o júnovom návrate do škôl v prípade predškolákov a žiakov prvého stupňa základných škôl.

Ešte stále nie je podľa Gröhlinga jasné, či sa v tomto školskom roku dostanú do škôl aj žiaci druhého stupňa základných škôl a stredných škôl. Ani to, či si prídu ešte v júni aspoň pre vysvedčenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingPeter Bročka