Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
škola
Foto: SITA/Marko Erd
17. 06. 2019 15:04 Regionálne školstvoPrešovský kraj od vSkolstve.skSITA

V Starej Ľubovni zaniknú dve školy, poslanci Prešovského kraja schválili aj ďalšie zmeny

PREŠOV 17. júna (WebNoviny.sk) – Vyše dve hodiny sa poslanci Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja na svojom pondelkovom zasadnutí venovali racionalizácii siete stredných škôl.

Napokon podporili racionalizačné opatrenia iba v troch okresoch – Sabinove, Starej Ľubovni a Humennom. Naopak, z materiálu vyňali okresy Prešov, Vranov nad Topľou, Snina a Stropkov. V ostatných okresoch kraja zmeny v sietí škôl navrhnuté neboli, resp. racionalizácia v nich už prebehla.

Dve školy v Starej Ľubovni zaniknú

Podľa predkladateľa pozmeňujúceho návrhu poslanca Štefana Bieľaka návrh na vyňatie niektorých okresov vyplynul z minulotýždňového stretnutia predsedu PSK Milana Majerského a poslaneckých klubov, ako aj diskusie priamo na zasadnutí.

Boli dve možnosti, buď prijať kompromisný návrh, ktorý nie je ideálnym riešením, ale posúva veci dopredu. Alebo to celé neschváliť, zhodiť to zo stola a neriešiť racionalizáciu školstva. Návrh rieši to, čo v zastupiteľstve priechodné bolo,“ vysvetlil Bieľák.

Ako informoval vedúci odboru školstva PSK Ján Furman, poslanci schválili zmeny v okresoch Sabinov, Humenné a Stará Ľubovňa. V Humennom sa pôvodne uvažovalo o zlúčení odborov hotelovej a obchodnej akadémie. Nový návrh hovorí o dvoch samostatných školách pôsobiacich v budove súčasnej Obchodnej akadémie na Komenského ulici.

V Starej Ľubovni zaniknú dve školy na Jarmočnej ulici – Obchodná akadémia a Stredná odborná škola a vznikne nová Spojená škola s dvomi organizačnými jednotkami.

V Sabinove boli pred pár rokmi zlúčené dve školy a bola zriadená Spojená škola, kde k Strednej obchodnej škole bola priradená Obchodná akadémia. Vzhľadom na to, že nie je záujem o štúdium na obchodnej akadémii a neplánovali sme tam výkon už viacero rokov, preto chceme upraviť stav tak, aby to nebola Spojená škola, ale Stredná odborná škola polytechnická, teda zameraná na konkrétne odbory. Škola ako taká sa teda nemení, mení sa len jej právna forma,“ vysvetlil Furman.

Racionalizácia nemala prebehnúť v etapách

Poslanci sa napokon rozhodli zatiaľ nechať pôvodný stav v okresoch Prešov, Vranov n/Topľou, Snina a Stropkov s tým, že o racionalizácii v týchto okresoch sa rozhodne do 30. júna budúceho roka.

Dôvodom, prečo sa im ten čas dal, je adresovaný aj priamo od okresných miest, minimálne Snina a Stropkov, ktoré sa obrátili na PSK s návrhom, žeby si vedeli predstaviť fungovanie dotyčných škôl aj v zriaďovateľskej pôsobnosti miest,“ zdôvodnil Bieľák.

Ako zdôraznil predseda komisie školstva pri Zastupiteľstve PSK Marián Damankoš, v apríli prijali v poslaneckých kluboch dohodu, aby racionalizácia neprebehla po etapách, ale naraz.

Preto bol prijatý aj záväzok, že do júna dáme celý komplexný návrh a vidíte, ako to dopadlo. Ukazuje sa, že tá etapovitá forma racionalizácie je asi jediná priechodná forma a poslanci neznesú, keď príde veľa návrhov naraz. Z môjho pohľadu je to politicky najviac, čo sa dalo vyťažiť, aj keď odborne hlavne v tých okresoch, ktoré sa predĺžili, to bude znamenať v lepšom prípade predlžovanie diskusií, v horšom prípade hádok kto z koho,“ uviedol Damankoš.

Poslanci v rámci uznesenia k tomuto bodu odsúhlasili aj dve požiadavky na predsedu PSK na informovanie zastupiteľstva o určení prerozdelenia počtu žiakov v triedach stredných škôl a na predloženie požiadavky na vládu a ministerstvo školstva o zvýšení hornej hranice povinnej školskej dochádzky, najmä v súvislosti s nedokončeným stredoškolským vzdelávaním marginalizovaných skupín.

Odporúčané články

Tisícky žiakov stredných odborných škôl musia na záverečných skúškach ukázať zručnosti a vedomosti Pri základnej škole v Trnave postavili športový areál za státisíce eur, využijú ho nielen žiaci

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo školstva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Ministerstvo sa najviac natrápilo so zastavením exekúcií, Gálovi prešli aj iné kľúčové zákony Výdatné raňajky, večera o ôsmej, ale aj niečo na dobrú noc. Kedy a čo jedia cyklisti na Tour de France? Video: Zemetrasenie poškodilo hinduistický chrám na Bali, evakuovali hotely aj nemocnicu Von der Leyen by umožnila ďalší odklad brexitu, ale Boris Johnson oddialenie odmieta Čaká nás čiastočné zatmenie Mesiaca, Slováci budú môcť pozorovať aj planéty Saturn a Jupiter

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X