Základné školy prejavili najväčší záujem o pretestovanie žiakov, rodičov a učiteľov

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR eviduje záujem o 591 212 testov. Foto: ilustračné, Getty images

Najväčší záujem o pretestovanie žiakov, rodičov a učiteľov prejavili základné školy a ich zriaďovatelia. Ako pre agentúru SITA uviedlo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, v tejto súvislosti evidujú záujem o 591 212 testov.

Koncom decembra mali 3 395 nahlásených škôl. Malo by tak ísť o viac ako 263-tisíc žiakov, takmer 253-tisíc rodičov a viac ako 80-tisíc zamestnancov základných, stredných škôl a školských zariadení.

Viac o téme: Koronavírus

Rezort pôvodne zbieral údaje k testovaniu, ktoré sa malo uskutočniť v termíne 7. až 9. januára 2021. Školy však vzhľadom na nepriaznivú situáciu aj po 11. januári, keď končia zimné prázdniny, pokračujú dištančným spôsobom výučby.

Otvoriť sa môžu len materské školy a aj to iba tie pre rodičov z kritickej infraštruktúry a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu. Plošné pretestovanie škôl sa tak presunulo na 22. až 24. januára.

Kloktacie testy

V prípade avizovaných kloktacích testov, teda výplachu ústnej dutiny prostredníctvom vyšetrenia technikou PCR testu, ministerstvo oznámilo 18. decembra začatie prípravných trhových konzultácií.

Verejné obstarávanie testov je v procese prípravy, ministerstvo školstva v tejto veci komunikuje s Ministerstvom zdravotníctva SR a Úradom vlády SR. Kloktacími testami plánujeme zabezpečiť kolá testovania v období nasledujúcom po 24. januári 2021 v celkovom objeme 1,02 milióna testov,“ vysvetlilo.

Finančné príspevky

Po pretestovaní by mal zriaďovateľ požiadať o úhradu finančného príspevku na preukázaný počet reálne otestovaných oprávnených osôb ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR cez online formulár.

Výška finančného príspevku bola stanovená na päť eur za oprávnenú otestovanú osobu. Zazmluvnenú, objednanú alebo vlastnú MOM si môže škola zaradiť ako „špeciálnu službu“ v rozpočtovej klasifikácii.

Ministerstvo školstva obratom uhradí požiadavku do výšky nároku podľa reálneho preukázaného počtu vykonaných testov pre oprávnené osoby,“ priblížilo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR