Župani nesúhlasia so vznikom krajských školských úradov, považujú to za krok o 15 rokov späť

Predseda Združenia samosprávnych krajov SK8 a zároveň predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič. Foto: www.facebook.com

Vznik krajských školských úradov je krokom o 15 rokov späť. Združenie samosprávnych krajov SK8 to uviedlo v tlačovej správe. Podľa županov je vznik takýchto úradov centralizáciou, s ktorou nesúhlasia.

SK8 tak reagovalo na návrh novely zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve, ktorý so sebou prináša vznik školských úradov v každom samosprávnom kraji. Ten na svojom rokovaní v stredu 14. apríla schválila vláda.

„Považujeme to za obrovský, vari 15-ročný krok späť. Stanovisko SK8 je jasné. Našim zámerom je presný opak, čo by prispelo k decentralizácii. Za zmysluplné považujeme prehodnotenie kompetencií, nie vytváranie ďalších štátnych úradov,“ povedal predseda SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

Ten zároveň uviedol, že v prípade stredných škôl sú už dnes odbory školstva úradov samosprávnych krajov akýmisi „krajskými školskými úradmi“. S ministrom školstva Branislavom Gröhlingom (SaS) však župy chceli o reforme regionálneho školstva ešte rokovať. Od šéfa rezortu školstva na to dostali prísľub v júni minulého roka. Rokovania sa však napokon neuskutočnili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingJozef Viskupič
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SRSK8 Združenie samosprávnych krajovVláda SR