SIEA podporí podnikateľov v Banskobystrickom kraji, dostanú inovačné poukážky (video)

Peniaze, dlhopisy
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Podnikatelia na Slovensku dostanú finančnú pomoc na inovácie. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom (BBSK) prostredníctvom národného projektu inovujme.sk pre nich pripravila inovačné poukážky vo výške od 2 000 do 15-tisíc eur.

Ako v pondelok na tlačovej konferencii v sídle BBSK informovali predstavitelia agentúry a krajskej samosprávy, pilotný projekt sa začína v Banskobystrickom kraji v utorok 22. júna výzvou, ktorá potrvá tri mesiace. Agentúra chce takýmto spôsobom podporiť inovácie a priniesť ich priamo do firiem. Pôjde o adresnú finančnú pomoc pre podnikateľov na zavedenie technologickej inovácie do firmy.

Podniky s potenciálom

„Naším cieľom je podporiť podniky, ktoré majú chuť a potenciál zvyšovať svoju konkurencieschopnosť prostredníctvom inovácií vlastných produktov, služieb či procesov,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš s tým, že výzva je určená pre fyzické alebo právnické firmy, ktoré majú sídlo na území kraja a podnikajú viac ako 12 mesiacov.

„Pre BBSK sme sa rozhodli preto, lebo je zapojený do iniciatívy tzv. dobiehajúcich regiónov, ktorú riadi Európska komisia spolu so Svetovou bankou,“ doplnil generálny riaditeľ.

Získať ju môže dvakrát

Celková suma určená na výzvu v Banskobystrickom kraji je 2 milióny eur a výška inovačnej poukážky sa pohybuje od 2 000 do 15-tisíc eur až do hodnoty 85 % oprávnených výdavkov.

Žiadateľovi môže byť poskytnutá maximálne dvakrát, a to na dve rôzne aktivity spolu v hodnote 15-tisíc eur. Pre celé Slovensko má SIEA zatiaľ na túto výzvu 7,5 mil. eur, pričom podľa Blaškovitša budú v prípade väčšieho záujmu hľadať aj ďalšie zdroje.

Viacero možností využitia

Inovačné poukážky môžu firmy využiť na vzdelávanie, čiže na inovačné školenia, semináre a budovanie inovačných kapacít. Ďalšími možnosťami ich využitia sú poradenské služby zamerané na mapovanie, plánovanie, zavedenie, analýzu a technickú uskutočniteľnosť inovácií v podniku, prípadne aj na služby a poradenstvo v oblasti výskumu a vývoja.

„Záleží nám na podpore regionálnych podnikov a ich inovačných nápadov. Uvedomujeme si, že práve inovácie sú hybnou silou rozvoja regiónu. Máme záujem nielen naštartovať spoluprácu regionálnych firiem s vedeckovýskumnými subjektmi, ale aj akcelerovať budovanie inovačného ekosystému v kraji,“ uviedol predseda BBSK Ján Lunter.

Znižuje byrokratickú záťaž

Celý proces je pre žiadateľov nastavený proklientsky a znižuje byrokratickú záťaž, ktorá sa často v minulosti s eurofondmi spájala. „Registračný systém je jednoduchý elektronický, preplatenie bude formou predfinancovania. Máme konzultačné centrá či zákaznícku linku a veľkého partnera, ktorým je BBSK. Spoločnými silami budeme žiadateľom vysvetľovať, ako systém inovačných poukážok funguje,“ uzavrel generálny riaditeľ.

Národný projekt Zvýšenie inovačnej výkonnosti slovenskej ekonomiky – inovujme.sk realizuje Slovenská inovačná a energetická agentúra v operačnom programe Integrovaná infraštruktúra. Spolufinancovaný je z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Lunter
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny krajSIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra