Výstava fotografií Davida LaChapella láme rekordy

David LaChapelle
David LaChapelle Foto: SITA/AP
BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Záujem o bratislavskú výstavu legendy súčasnej fotografie Davida LaChapella láme rekordy a všetky očakávania organizátorov, keď sa počet jej návštevníkov z radov širokej aj odbornej verejnosti blíži k číslu 15-tisíc. Pre neutíchajúci záujem sa preto organizátori výstavy Lost and Found v bratislavskom Pálffyho paláci rozhodli upraviť jej návštevné hodiny.

Od 1. do 11. novembra sú otváracie hodiny výstavy od 11:00 do 18:00 každý deň okrem pondelka a následne od 12. do 15. novembra od 11:00 do 20:00 každý deň vrátane pondelka. „Výstava David LaChapelle: Lost and Found je mimoriadne úspešná. Jej návštevnosť sa v súčasnosti blíži k počtu 15-tisíc, čím sa radí k top výstavám, ktoré sa za posledné desaťročie uskutočnili v Galérii mesta Bratislavy ako napríklad výstava Alfonsa Muchu či Galandovcov,“ uviedla manažérka Galérie mesta Bratislava Denisa Zlatá.

Tvorbu LaChapella poznačili aj obavy, že je HIV pozitívny

Štyridsaťosemročný LaChapelle patrí medzi svetovú elitu žijúcich umelcov. Svoju prvú fotografiu spravil ako šesťročný. Študoval na North Carolina School of Arts, no po tom, ako sa stal terčom šikanovania svojich spolužiakov, odišiel do New Yorku. Tam začal študovať na School of Visual Arts, no osudovým bolo preňho stretnutie s umelcom Andym Warholom v legendárnom klube Studio 54. Ten mu ponúkol prvú profesionálnu prácu v časopise Interview.

V 80. rokoch minulého storočia bola jeho tvorba poznačená presvedčením, že je HIV pozitívny. Vtedy totiž jeho priateľ podľahol ochoreniu aids. Dvanásť rokov žil v presvedčení, že takisto čoskoro zomrie a robil iba čiernobiele fotografie. V deň, keď jeho HIV test dopadol negatívne, rozhodol sa kompenzovať predošlé obdobie a začal robiť surrealistické fotografie plné farieb, čo sa stalo charakteristickým pre jeho celú nasledujúcu tvorbu.

Fotenie módnych editoriálov a portrétov svetoznámych celebrít sa postupne stalo základom jeho stále sa rozširujúceho portfólia. Jeho fotografie sa ocitli na titulkách časopisov ako Rolling Stone, Vogue, GQ, i-D, Photo či Vanity Fair, klientmi jeho štúdia sa stali najznámejší ľudia planéty.

Pieta, Potopa a Archanjel Michael očami LaChapella

Pred jeho objektív sa postavili napríklad Whitney Houston, Marilyn Manson, Naomi Campbell, David Bowie, Mariah Carey, David Beckham, Björk, Courtney Love, Lance Armstrong, Angelina Jolie, Pamela Anderson, Britney Spears, Leonardo DiCaprio, Amanda Lepore, Cher, Christina Aguilera, Hugh Hefner, Madonna, Pink, Rihanna, Kylie Minogue, Paris Hilton a nedávno tiež Lady Gaga.

LaChapelle za svoje inšpirácie považuje fotografov Richarda Avedona, Helmuta Newtona a Diane Arbus, umelcov Andyho Warhola a Georgiu O’Keefe, ale aj básnika a esejistu Walta Whitmana či starých majstrov Botticelliho a Michelangela.

Niektoré z fotografií, ktoré sú reinterpretáciami diel starých majstrov, sú aj súčasťou výstavy Lost And Found. Michelangelovou tvorbou sú inšpirované napríklad sedem metrov dlhá fotografia s názvom Deluge (v preklade Potopa) či dielo s názvom Pieta With Courtney Love (v preklade Pieta s Courtney Love). To okrem kontroverznej speváčky v role Panny Márie zachytáva tiež Kurta Cobaina stvárňujúceho Ježiša sňatého z kríža. Medzi 30 vystavovanými dielami je aj fotografia Michaela Jacksona s názvom Archangel Michael, ktorá vznikla krátko pred spevákovou smrťou.

Informácie agentúre SITA poskytla PR manažérka projektu David LaChapelle Iveta Haulíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angelina JolieBritney SpearsChristina AguileraCourtney LoveDavid BeckhamDavid BowieDavid LaChapelleHugh HefnerKylie MinogueLady GagaLance ArmstrongLeonardo DiCaprioMariah CareyMarilyn MansonNaomi CampbellPamela AndersonParis HiltonWhitney Houston