Ak bude návrh progresívcov výhodný pre pacientov, získa aj podporu odídencov z SaS

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Natália Blahová
Exposlankyňa Národnej rady SR Natália Blahová. Foto: archívne, SITA/Marko Erd

Zákaz krížového vlastníctva v zdravotníctve musí byť výhodný pre pacientov, tvrdia deviati nezaradení poslanci Národnej rady SR, ktorí odišli z klubu SaS. Nezaradená poslankyňa Natália Blahová o tom informovala v tlačovej správe s tým, že nezaradení poslanci podporia zákaz krížového vlastníctva zdravotnej poisťovne, siete lekární a zdravotníckych zariadení len, ak sa preukáže, že je to na prospech pacientov a v súlade s ústavou.

„Od koalície PS/Spolu, ktorá sa rozhodla takýto zákaz predložiť do parlamentu očakávame, že takéto argumenty na podporu svojho návrhu poslancom Národnej rady SR predloží,“ píše sa v tlačovej správe.

Nezaslúžená renta

Odídení poslanci z SaS uznávajú, že nadmerná koncentrácia ekonomickej moci v rukách jedného súkromného subjektu vedie k nezaslúženej rente a poklesu spotrebiteľského úžitku.

Podľa nich však treba analyticky preukázať, že krížové vlastníctvo zdravotnej poisťovne, lekárne a zdravotného strediska je pre občanov nevýhodné už zo samotného princípu. Vyjadriť by sa k tejto otázke podľa poslancov mal aj Protimonopolný úrad SR a i príslušné útvary hodnoty za peniaze.

„Nebudeme podporovať také návrhy, ktoré v rovine sankcií suplujú činnosť orgánov činných v trestnom konaní,“ informovali deviati nezaradení poslanci.

Obmedzenie moci skupiny Penta

Koalícia PS/Spolu chce zakázať krížové vlastníctvo v zdravotníctve, v stredu predstavila zákon Lex Haščák. „Návrh prezentovaný PS/Spolu vnímame ako súčasť predvolebnej kampane a populistický nezmysel, ktorý absolútne nerieši súčasné problémy slovenského zdravotníctva,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca skupiny Penta Gabriel Tóth.

Tí istí ľudia nebudú môcť podľa navrhovaného zákona vlastniť súčasne sieť lekární, poisťovňu aj veľké zdravotnícke zariadenia. Budú si musieť vybrať, ktorú časť podnikania si nechajú, a ktorú do 24 mesiacov predajú pod hrozbou vysokých denných pokút.

„Najdôležitejšie je obmedziť moc skupiny Penta, ktorá si dokáže v zdravotníctve prelievať peniaze podľa svojej ľubovôle. Dosahuje to, že môže zo zdravotníctva vyťahovať obrovské prostriedky a má motiváciu udržať súčasný stav zdravotníctva a politiky tak, aby ďalej mohla z neho profitovať. Pokiaľ bude v zdravotníctve takto silná skupina silnejšia ako štát, nebudeme môcť upratovať zdravotníctvo a moc oligarchie,“ povedal programový líder PS/Spolu Miroslav Beblavý.

Dominantný je aj tak štát

Zákon Lex Haščák by podľa koalície PS/Spolu prinášal do systému viac transparentnosti. Účelom je predchádzať tomu, aby ekonomicky silné skupiny získali v zdravotníctve také silné postavenie, že môžu ovplyvňovať aj samotné pravidlá a ich vynucovanie. Kľúčovú úlohu pri vymáhateľnosti zákona zohráva inštitút konečného užívateľa výhod, teda protischránkový zákon.

Beblavý podľa Tótha opätovne preukazuje, že nerozumie zdravotníctvu. Ako informoval hovorca Penty, na základe udalostí, ktoré sa mali udiať takmer pred 15 rokmi, navrhuje Beblavý opatrenia, ktoré neriešia žiadny zo súčasných problémov zdravotníctva a ohrozujú investície smerujúce do tohto segmentu.

„Vo svete je väčšia integrácia v zdravotníctve trendom, keďže preukázateľne zabezpečuje lepšie výsledky v liečbe a taktiež efektivitu systému. Na Slovensku pritom stále platí, že dominantné postavenie v slovenskom zdravotníctve má štát, ktorý je zároveň regulátor a aj vlastník väčšiny nemocníc a najväčšej zdravotnej poisťovne,“ uzavrel za Pentu Gabriel Tóth.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gabriel TóthJaroslav HaščákMiroslav BeblavýNatália Blahová
Firmy a inštitúcie DS Demokratická stranaPentaPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSPOLU – občianska demokracia