Aký je názor lekárov a pacientov na dovoz liekov na predpis až domov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Aký je názor lekárov a pacientov na dovoz liekov na predpis až domov
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Služba doručovania liekov na predpis pacientom až domov funguje vo viacerých európskych krajinách už roky. Na Slovensku je pacientom k dispozícii druhý rok, no aj tak získala nielen pozornosť pacientov, pacientskych združení či lekárov, ale aj čestné uznanie za mimoriadne aktivity pre seniorov. Poskytovať bezplatné služby v súvislosti s liekmi na predpis umožňuje združeniu financovanie prostredníctvom 2% daní z príjmov, nedostatky v systéme tak opäť vykrýva tretí sektor.

Doručovanie liekov na predpis až domov zabezpečuje na Slovensku občianske združenie Medicamentum. Poskytuje tak zadarmo cennú službu pacientom, ktorí majú pre nedostupnosť lekárne, zdravotný stav alebo horšiu dostupnosť predpísaného lieku problém dostať sa k liekom, ktoré potrebujú užívať.

Dostupnosť v číslach

Hoci je na Slovensku zhruba 2 200 lekární, s ich dostupnosťou je problém najmä na vidieku. Vo viac ako 70 % obcí lekáreň nie je. Na vidieku pritom žije viac ako 1,2 milióna obyvateľov vo veku nad 65 rokov. Nedostupnosť lekárne pre viac ako 26 % obyvateľov Slovenska, ale aj zábudlivosť pacientov sú hlavnými dôvodmi, prečo ročne prepadne každý desiaty e-recept. Neužitie predpísaného lieku pritom môže vážne narušiť liečbu alebo zhoršiť zdravotný stav pacienta.
Podľa štatistík pacienti najčastejšie zabúdajú užívať lieky na cukrovku a antibiotiká. „Medzi skupiny liečiv, na užívanie ktorých pacienti často zabúdajú, patrí antikoncepcia, antibiotiká a antidiabetiká. Druhým problémom je fakt, že pacienti užívajú lieky nesprávne, zle čítajú dávkovanie na krabičkách, nedodržia užívanie s jedlom či bez jedla alebo nekomunikujú s vydávajúcim farmaceutom, či už telefonicky alebo osobne, čím môže dôjsť k nesprávnej interpretácii,“ doplnila PharmDr. Kristína Malíková.

Službu vítajú lekári aj starostovia

Službu doručenia liekov na predpis dnes frekventovane využívajú napríklad členovia Slovenského zväzu telesne postihnutých alebo Komory sociálnych pracovníkov a asistentov sociálnej práce. Často ich však pacientom odporúča aj sám lekár. Ukážkovým príkladom je napríklad obec Farná v okrese Levice, kde lieky na predpis imobilným alebo osamelým seniorom obec zabezpečovala svojpomocne. Dochádzať po ne musela do lekárne vzdialenej 5 km.

Dnes OZ Medicamentum bezplatne vozí lieky domov tým pacientom, ktorí sa zaregistrujú. „Pacientom službu odporúčame a v prípade potreby im dokonca pomôžeme s registráciou. Máme tak istotu, že sa pacient lieči podľa pokynov lekára a neobávame sa následkov nesprávnej liečby,“ hovorí Gabriela Šuchová, zdravotná sestra z obecnej ambulancie vo Farnej. O problém menej majú starostovia. „Vzdialenosť lekárne dlhodobo vnímam ako problém. Sama mám 91-ročného dedka, ktorému celé roky vyzdvihujem lieky. Službu donášky liekov som sľúbila aj pred voľbami do samosprávy a som veľmi rada, že sa mi podarilo nájsť občianske združenie, ktoré ju pre našich občanov zabezpečuje,“ potvrdila Jarmila Šišková, starostka obce Orešany.

Pomoc zraniteľným

Lekári, ktorí chcú svojim pacientom zjednodušiť prístup k liekom a zvýšiť predpoklad ich pravidelného užívania, si iniciatívu pochvaľujú. „Združenie sme založili s cieľom pomoci najslabším a najzraniteľnejším pacientom – ZŤP, ťažšie mobilným, chronicky chorým, ležiacim a inak znevýhodneným – a zlepšenia dostupnosti liekov na predpis,“ povedal Martin Valášek, spoluzakladateľ OZ Medicamentum.

Ako to funguje

Na to, aby pacienti mohli službu bezplatného doručenia liekov na predpis využívať, sa stačí zaregistrovať cez webovú stránku združenia. O tom, či službu doručenia liekov na predpis pacient využije sa rozhoduje pri každom lekárskom recepte individuálne. Ak si možnosť doručenia zvolí, absolvuje telefonickú konzultáciu s farmaceutom, ktorý následne lieky v lekárni pripraví. Súčasťou zásielky je vždy aj dispenzačný záznam, ktorý obsahuje stručný návod na užívanie, dávkovanie a dôležité informácie napríklad ku kontraindikáciam. „Farmaceuti okrem toho pacienta informujú o každom predpísanom recepte od lekára a vďaka pribalenému dispenzačnému minimu v podobe výpisu sa nám podarilo eliminovať aj nesprávne užívanie liekov, čo denne potvrdzujú aj samotní lekári,“ dodal Valášek.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Medicamentum