Ambulantní lekári kritizujú Matovičove desaťtisícové šeky, je to zbytočné plytvanie financiami

Igor Matovič
Minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa ohradil voči návrhu ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) vyplatiť zdravotníkom v decembri tohto roka jednorazový stabilizačný príspevok.

„Okrem toho, že príspevok absolútne nerieši problém lekárov, sestier a ostatného zdravotníckeho personálu v nemocniciach, vytvára priepasť medzi jednotlivými segmentmi zdravotnej starostlivosti,” uviedla v tlačovej správe prezidentka ZAP Jaroslava Orosová.

Hazard so zdravím občanov

Vyzýva preto vládu, aby prestala hazardovať so zdravím svojich občanov a začala hľadať systémovo udržateľné riešenia, ktoré budú na problém slovenského zdravotníctva nazerať ako na celok.

Ambulantný sektor podľa prezidentky ZAP zastrešuje až dve tretiny poskytovanej zdravotnej starostlivosti. „Bez systémového riešenia a riadneho dofinancovania neprežije,” tvrdí Orosová. Varuje, že kolaps ambulantného sektora bude mať za následok aj kolaps celého zdravotníckeho systému.

Matovičov stabilizačný príspevok

Matovič v stredu namiesto zvýšenia platov lekárov ponúkol všetkým zdravotníkom stabilizačný príspevok. Ten by mal na tri roky dosiahnuť pre atestovaného lekára 10-tisíc eur, plus ďalších 1 000 eur za každý rok praxe, maximálne 30-tisíc eur.

Pre neatestovaného lekára by príspevok predstavoval 10-tisíc eur a pre ostatných zdravotníkov 5-tisíc eur. „Vieme to vyplatiť z usporeného na tento rok, čo je alternatíva voči ponuke LOZ,“ povedal. Suma stabilizačného príplatku sa má vzťahovať na prácu pri plnom úväzku.

Celý balík finančných prostriedkov pôvodne určený v rozmedzí rokov 2023 až 2025 by tak vláda zdravotníkom vyplatila už v decembri tohto roka. Vyplatenie takéhoto príspevku lekárom a ostatným zdravotníckym pracovníkom by si vyžiadalo 400 miliónov eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie ZAP Zväz ambulantných poskytovateľov