Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov schválil tretiu dávky vakcíny, dostať by ju mali starší ľudia

Očkovanie, dôchodca, senior
Od júna sa do očkovania zapojilo 54 spoločností, v ktorých sa zatiaľ zaočkovalo 6 792 zamestnancov. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

USA urobili krok smerom k ponúkaniu posilňujúcej dávky vakcíny Pfizer proti ochoreniu COVID-19 pre starších občanov a ďalších ľudí, ktorých koronavírus ohrozuje. Americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) totiž v stredu odsúhlasil cielené podávanie tretej dávky.

Viac o téme: Koronavírus

FDA schválil posilňujúcu dávku pre Američanov vo veku nad 65 rokov, mladších ľudí so zdravotnými problémami a ľudí, ktorí by sa ochorením COVID-19 mohli nakaziť v práci.

Regulačné prekážky

Avšak pred odštartovaním distribúcie tretej dávky vakcíny v USA sú ďalšie regulačné prekážky. Svoje dvojdňové zasadanie v stredu otvorili aj poradcovia amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), aby prijali svoje vlastné, konkrétnejšie rozhodnutie, kto a kedy by mal dostať posilňujúcu dávku vakcíny.

Počas prvého dňa diskusií mali niektorí experti nejasno v otázkach odôvodnenia tretej dávky a preto navrhovali odloženie rozhodnutia o mesiac v nádeji, že dovtedy budú mať ďalšie dáta.

Odôvodnená vakcína pre starších

Podľa údajov, ktoré zverejnili spoločnosť Pfizer a izraelská vláda, je očkovanie treťou dávkou odôvodnené u ľudí vo veku nad 65 rokov.

Údaje však obsahujú menej dôkazov, že dodatočná dávka vakcíny poskytuje významný prospech pre mladších ľudí so zdravotnými problémami.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Úrad pre kontrolu potravín a liekov
    Firmy a inštitúcie CDC Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôbPfizer