Chrípka je na postupe, chorých pribúda

Chrípka, choroba
Foto: ilustračné, Getty Images

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) vzrástla v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 0,7 percenta. Lekári nahlásili 46 212 prípadov týchto ochorení. Agentúru SITA o tom informovali pracovníci Odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva SR.

Najvyššia chorobnosť bola zaznamená v Nitrianskom kraji, najnižšia v Banskobystrickom kraji. Respiračnými ochoreniami najčastejšie trpeli deti do päť rokov. Priebeh ochorení bol komplikovaný u 1 340 osôb, čo predstavuje 2,9 percenta zo všetkých ARO.

Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (735), otitídy (362) či pneumónie (243).

Počet ochorení na chrípku vzrástol o 11,4 %

Lekári v 49. týždni nahlásili aj 3 878 ochorení na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 8,4 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom vzrástla o 11,4 percenta. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Trnavskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji. Na chrípku najviac ochoreli deti do päť rokov.

V 49. týždni nebol hlásený prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia SARI. Od začiatku chrípkovej sezóny boli hlásené štyri prípady SARI, z nich dvaja chorí zomreli.

Vyučovanie počas tohto týždňa prerušili v 12 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Išlo o desať materských škôl (štyri v Košickom kraji, dve v Prešovskom, v Nitrianskom a v Trnavskom kraji) a jednu základnú školu v Prešovskom a Nitrianskom kraji.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR