Čínska vakcína voči koronavírusu je sklamaním a účinnosť je hraničná, ale aj tak pomôže znížiť úmrtia

Vakcína
Vakcína od spoločnosti Sinovac Biotech je údajne účinná len na 50,38 percenta. Foto: ilustračné, SITA/AP

Čínska vakcína proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvinula spoločnosť Sinovac Biotech, dosiahla v záverečných testoch v Brazílii účinnosť iba 50,38 percenta. Vo vyhlásení to uviedla vláda brazílskeho štátu Sao Paulo. Brazília financovala tretiu etapu testov vakcíny, na ktorých sa zúčastnilo 13-tisíc zdravotníkov z ôsmich brazílskych štátov. Informuje o tom portál cnn.com.

Hoci účinnosť vakcíny prekročila hranicu potrebnú na schválenie regulátorom, je podstatne nižšia ako pôvodne uvádzaných 78 percent. Vysokopostavení predstavitelia brazílskeho ministerstva zdravotníctva pre televíznu stanicu CNN Brasil uviedli, že „účinnosť je na hranici “ a „musíme počkať na hodnotenie brazílskeho zdravotníckeho regulačného úradu“.

Viac o téme: Koronavírus

Yanzhong Huang, zdravotnícky vedec z americkej Rady pre zahraničné vzťahy, označil účinnosť vakcíny firmy Sinovac na úrovni 50,38 percenta za „sklamanie“. Uviedol však, že vakcína je aj tak „použiteľná“ pri zmiernení tlaku na systém zdravotníctva a redukovaní počtu potenciálnych úmrtí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sinovac Biotech