Čo urobiť po návrate z rizikovej krajiny? Porušenie pravidiel vás už čoskoro môže vyjsť draho

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Letisko
Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Rick Bowmer, File)

Od pondelka 20. júla patrí medzi menej rizikové krajiny aj Veľká Británia. Pre navrátilcov zo Spojeného kráľovstva teda prestáva platiť povinnosť absolvovať karanténu a vyšetrenie na Covid-19, informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Ľudia vracajúci sa z tzv. červených krajín sa aj naďalej musia prihlásiť na miestny príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva. Po prechode hraníc by ich na to mala upozorniť aj SMS správa.

Osoby, ktoré sa hygiene nenahlásia, by už čoskoro mohli riskovať pokutu do výšky 5-tisíc eur. Hygiena by totiž mala disponovať zoznamom telefónnych čísel, ktoré prekročili hranice rizikových štátov.

Vyplýva to z návrhu novely zákona o elektronických komunikáciách a ďalších právnych noriem. Novela by mala nadobudnúť platnosť po podpise prezidentky.

Všetky osoby, ktoré počas posledných 14 dní navštívili tzv. rizikovú krajinu a prídu na územie SR, sa musia hlásiť aj svojmu ošetrujúcemu lekárovi, ktorý im vystaví PN z dôvodu karantény pre Covid-19,“ upozorňuje ÚVZ.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Čo urobiť po príchode zo zahraničia

  • Rúško musíte mať nasadené v lietadle, a tiež počas transportu z letiska autom alebo verejnou hromadnou dopravou. Od ostatných sa snažte udržiavať sociálny odstup a čo najrýchlejšie smerujte domov.
  • Po príchode domov kontaktujte telefonicky alebo e-mailom regionálny úrad verejného zdravotníctva, do ktorého územnej pôsobnosti spadá zvolené miesto pobytu.
  • Myslite na to, že hneď po návrate domov sa na vás aj všetky osoby žijúce v rovnakej domácnosti vzťahuje povinnosť karantény.
  • Piaty deň po príchode by ste mali na odbernom mieste absolvovať test na Covid-19. Odbery v domácom prostredí sa vykonávajú len vo výnimočných prípadoch.
  • Po oznámení negatívneho výsledku sa končí domáca izolácia, v prípade pozitivity bude karanténa pokračovať.

Čo môžete a nemôžete počas karantény

  • Počas domácej izolácie nesmiete opúšťať miesto svojho pobytu a prijímať návštevy. Kontakty s ostatnými osobami by ste mali obmedziť na minimum. Ak žijete v rodinnom dome a máte záhradu, môžete tráviť čas aj vonku na dvore.
  • Na nákupy využite online služby s dovozom potravín, alebo sa obráťte na miestny spolok Slovenského Červeného kríža.
  • Dôsledne dodržiavajte hygienické opatrenia, často vetrajte a dezinfikujte povrchy, ktorých sa dotýka viac ľudí, napr. kľučky.
  • Každý člen rodiny v izolácii by mal používať vlastný uterák, tanier, poháre a príbor. V ideálnom prípade by mal mať aj vlastnú izbu, aby sa znížila pravdepodobnosť prenosu ochorenia na ostatných.
  • Vychádzať z domu môžete len v nevyhnutnom prípade – ak je potrebné vyhodiť smeti, vyvenčiť psa alebo vyzdvihnúť nákup. Pred opustením bytu si musíte vydezinfikovať ruky, nasadiť rúško a dodržiavať sociálny odstup. V spoločných priestoroch sa s nikým nepúšťajte do reči a nepoužívajte výťah.
  • V prípade, že sa u vás počas karantény alebo po návrate z cudziny objavia príznaky podobné ochoreniu Covid-19, mali by ste bezodkladne telefonicky kontaktovať svojho lekára.

Zoznam zahŕňa 33 bezpečných krajín

Ako rizikové krajiny sú označené všetky tie, ktoré nie sú uvedené v tzv. zelenom zozname.

K bezpečným krajinám patria Austrália, Belgicko, Cyprus, Česká republika, Čína, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Chorvátsko, Holandsko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko a Spojené kráľovstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)