Delta variant COVID-19 je v Európe dominantný. Riaditeľ WHO vyzýva štáty, aby sprísnili opatrenia

Koronavirus karanténa pomoc peniaze ekonomika živnostníci
Foto: ilustračné, Getty Images

Delta variant koronavírusu je už v Európe dominantný. V piatok to povedal regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge.

Viac o téme: Koronavírus

Zároveň vyzval krajiny, aby prijali prísnejšie opatrenia na monitorovanie vírusu vrátane zlepšenia prístupu k bezplatnému testovaniu, posilnenia trasovania kontaktov a poskytovania stimulov na izoláciu.

Napriek zvýšenému očkovaciemu úsiliu naprieč kontinentom zostávajú milióny ľudí nezaočkované a sú tak vystavené riziku hospitalizácie, varoval Kluge s tým, že ku koncu pandémie je ešte ďaleko.

Kluge tiež upozornil, že krajiny, ktoré uvoľňujú svoje pandemické obmedzenia, by mali posliniť ďalšie opatrenia týkajúce sa verejného zdravia. Vyjadril sa tak len niekoľko dní po tom, čo Spojené kráľovstvo uvoľnilo takmer všetky zákonné pandemické obmedzenia, čím umožnilo ľuďom chodiť bez prekrytia tváre a schádzať sa v interiéroch vo väčších počtoch.

Cestovanie podľa Klugeho nie je bez rizika. Ľuďom poradil, aby cestovali bezpečne, nosili rúška, umývali si ruky a dodržiavali odstupy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hans Kluge
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia