Dospelí Briti mladší ako 30 rokov si budú môcť namiesto vakcíny AstraZeneca vybrať inú

AstraZeneca
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Dospelí obyvatelia Veľkej Británie mladší ako 30 rokov dostanú možnosť zaočkovať sa proti koronavírusu inou vakcínou, než je prípravok od firmy AstraZeneca. Ako informuje portál bbc.com, návrh predložila v stredu skupina poradcov pre vakcináciu pri britskej vláde.

Dôvodom pre tento krok sú pribúdajúce dôkazy o súvislosti medzi nasadením vakcíny a tvorbou zriedkavých krvných zrazenín.

Efektivita vakcíny je potvrdená

Podľa britskej liekovej agentúry MHRA sa krvné zrazeniny po zaočkovaní vakcínou AstraZeneca do konca marca objavili u 79 ľudí, pričom 19 z nich zomrelo.

Agentúra upozorňuje, že vedľajšie účinky sú veľmi zriedkavé a efektivita vakcíny je potvrdená. Jej účinky sú podľa nej pre veľkú väčšinu populácie veľmi priaznivé.

Poradný výbor pre vakcináciu však odporúča, aby ľudia vo veku od 18 do 29 rokov mali možnosť vybrať si alternatívnu vakcínu, pokiaľ bude dostupná.

Výhody prevažujú riziká

Ľudia, ktorí sa vakcínou AstraZeneca nechali zaočkovať v prvom kole, by mali podľa MHRA dostať aj druhú dávku. Výnimku predstavujú tí, u ktorých sa po prvej injekcii objavili krvné zrazeniny.

Európska lieková agentúra (EMA) v stredu oznámila, že zriedkavé krvné zrazeniny s nízkym počtom krvných doštičiek možno klasifikovať ako veľmi zriedkavé vedľajšie účinky vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca a Oxfordskej univerzity.

Po analýze všetkých dostupných informácií a rád odborníkov tak rozhodol bezpečnostný výbor EMA. Agentúra však naďalej upozorňuje, že výhody vakcíny prevyšujú riziká.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EMA Európska lieková agentúra