Druhé očkovanie proti osýpkam sa má posunúť do skoršieho veku

Očkovanie
Foto: GettyImages

Očkovací kalendár na Slovensku čakajú zmeny. Ministerstvo zdravotníctva do pripomienkového konania predložilo návrh zmeny vyhlášky.

Podľa nej by sa druhá dávka vakcíny proti osýpkam, mumpsu a ružienke mala podávať skôr. Kým v súčasnosti sa druhá dávka podáva v 11 rokoch, po novom by druhú dávku mali dostať päťročné deti.

Ako odôvodňuje ministerstvo, na príčine je zvýšený výskyt osýpok na Slovensku aj v okolitých krajinách, a tiež výsledky imunologického prehľadu. Ten totiž ukázal zníženú zaočkovanosť proti osýpkam.

Poslednú triedu predškolských zariadení by tak navštevovali deti kompletne očkované dvomi dávkami očkovacej látky proti osýpkam, mumpsu a ružienke,“ vysvetľuje ministerstvo.

Odporúčané očkovanie proti HPV zrovnoprávnia

Menšia úprava čaká aj očkovanie proti ľudskému papilomavírusu. Hoci v súčasnosti môžu lekári predpísať očkovanie dievčatám aj chlapcom, vyhláška túto vakcínu odporúčala len dievčatám.

Nová úprava preto zahrnie aj chlapcov, rovnako vo veku 13 rokov.

Ľudský papilomavírus je priamo spojený s výskytom rakoviny krčka maternice. Preto boli pôvodne vo vyhláške zahrnuté len dievčatá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR