Duševné problémy trápia mnohých ľudí. Ako vám v tom vedia pomôcť naše zdravotné poisťovne?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VšZP, Dôvera, Union
Foto: SITA - koláž SITA Zdravotníctvo.
Tento článok pre vás načítala AI.

V posledných desaťročiach sme boli svedkami rastu počtu ľudí trpiacich duševnými problémami na celom svete. Tento fenomén je alarmujúci nielen z hľadiska individuálnych strát, ale aj zo širšieho, sociálno-ekonomického hľadiska.

Sociálna izolácia a stigmy spojené s duševným zdravím

Hoci sa môže zdať, že naša technologicky pokročilá spoločnosť nám zlepšuje život, čoraz viac dôkazov naznačuje, že môže byť zároveň zdrojom zvýšeného duševného stresu. Nevídaný prístup k informáciám a neustála konektivita môžu stáť za rastom úzkosti a depresie, najmä medzi mladými ľuďmi.

Medzi ďalšie prispievajúce faktory patrí sociálna izolácia, stigmy spojené s duševným zdravím, nedostatok prístupu ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti a nedostatočné financovanie výskumu a programov na podporu duševného zdravia. Avšak, nie je to len o identifikácii problémov. Je to o tom, ako sa k nim postavíme ako odborníci a ako spoločnosť.

Dnes už vieme, že duševné zdravie je kľúčové pre našu celkovú pohodu. Ak cítime, že niečo nie je v poriadku s naším duševným zdravím, vieme sa obrátiť na psychológa, psychoterapeuta alebo dokonca psychiatra. A s týmto vám vie pomôcť aj vaša poisťovňa. Poznáte benefity, na ktoré máte nárok?

Dôvera ponúka online konzultácie

„Duševné zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické. Po pandémii ochorenia COVID-19 sa očakával nárast duševných ochorení, a už aj naše údaje potvrdzujú, že tomu tak je. Tri roky od vypuknutia pandémie pozorujeme výrazný nárast spotreby antidepresív a návštevnosti psychiatra,” uviedol hovorca a PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepiansky. Podľa neho sa na zvýšení spotreby antidepresív podieľa nielen pandémia, ale aj pokračovanie trendu nárastu spotreby antidepresív v posledných rokoch.

„Pri pociťovaní úzkosti, depresie, nespavosti či smútku pomôže psychológ alebo terapeut. Dospelí poistenci Dôvery môžu využiť sieť zazmluvnených psychológov alebo využiť benefit, ktorý zvyšuje dostupnosť takejto starostlivosti,” pokračuje Štepiansky. Na päť online sedení s odborníkom prostredníctvom služieb k sebe a Hedepy majú poistenci  k dispozícii až päť kupónov, spolu v hodnote 50 eur. Psychologické online poradenstvo je pritom podľa hovorcu Dôvery porovnateľne účinné ako osobné konzultácie.

„Ešte v tomto roku predstavíme ďalšiu novinku v oblasti podpory duševnej pohody. Nesmieme zabudnúť ani na edukačnú činnosť, ktorej sa venujeme prostredníctvom webových portálov akobuk.sk a lekar.sk,” uviedol hovorca poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.

Doposiaľ prejavilo záujem o túto službu na online konzultácie 1 500 poistencov Dôvery, ktorí si vygenerovali celkovo 3 300 kupónov.

VšZP zabezpečuje širokú sieť odborníkov v oblasti starostlivosti o duševné zdravie

Všeobecná zdravotná poisťovňa má zazmluvnených 807 psychiatrov a psychológov naprieč Slovenskom. Od apríla 2021 začala VšZP tiež uhrádzať svojim poistencom aj psychoterapeutickú intervenciu, individuálnu psychoterapiu alebo psychodiagnostický rozhovor prostredníctvom elektronickej komunikácie. Podmienky úhrady tohto výkonu sú zverejnené vo verejnom prísľube VšZP v platnom znení.

„VšZP poistencom prepláca široké spektrum diagnóz aj u psychiatrov, ako je napríklad demencia, duševné poruchy, poruchy osobnosti, správania sa a ďalšie. Z verejného zdravotného poistenia je hradená aj liečba u psychológov, najčastejšie psychodiagnostické vyšetrenia, individuálne alebo skupinové terapie,” uviedla manažérka oddelenia komunikácie Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Peterová.

„V zmysle zákona sa pri poskytnutí zdravotnej starostlivosti v špecializačnom odbore psychiatria a klinická psychológia nevyžaduje odporúčanie všeobecného lekára. To znamená, že poistenec môže psychiatra alebo klinického psychológa, ktorý má zmluvu s jeho zdravotnou poisťovňou, navštíviť priamo. Psychiater alebo klinický psychológ rozhodne o potrebe poskytnutia psychoterapie, a ak je indikovaná v súlade s platnou legislatívou a dohodnutými zmluvnými podmienkami, poisťovňa ju uhradí,” dodáva Peterová.

Zoznam zmluvných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, teda aj psychiatrov a klinických psychológov, je zverejnený na webovej stránke poisťovne. „Zároveň, v prípade, že poistenci hľadajú vhodného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, môžu sa obrátiť nielen na webovú stránku VšZP, ale aj na call centrum, kde im zamestnanci VšZP pomôžu a poradia,” uviedla manažérka oddelenia komunikácie.

Téme starostlivosti o duševné zdravie sa VšZP tiež pravidelne venuje aj vo svojom podcaste Všeobecne o zdraví, kde túto tému otvorila s viacerými odborníkmi ako je psychiatrička NÚDCH Martina Paulinyová, špeciálna pedagogička a poradkyňa občianskeho združenia IPčko Zuzana Juráneková či smútková terapeutka Lucia Kraľovičová.

Všeobecná zdravotná poisťovňa v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied tiež po začatí pandémie priniesla projekt Dobrá správa pre telo i dušu – informačný program, ktorého cieľom bolo upriamiť pozornosť na tému duševného zdravia a pomôcť ľuďom, aby sa cítili lepšie. Užitočné informácie a rady zamerané na potrebu starostlivosti o svoje duševné zdravie pravidelne zverejňuje v rámci tohto programu na webe VšZP, v podcaste Všeobecne o zdraví, na stránke preventivne.sk či na sociálnych sieťach.

Union podporuje starostlivosť o duševné zdravie prostredníctvom odborných článkov, blogov a najmä podcastov Zdravá duša

Podcast zdravotnej poisťovne Union s názvom Zdravá duša pokrýva veľké množstvo otázok spätých so psychohygienou a mentálnym zdravím. Okrem toho môžu poistenci Unionu napríklad využiť benefit Test mentálneho zdravia ako prevenciu pred demenciou.

„V súčasnosti pracujeme na vylepšovaní benefitov, ktoré by mohli našich poistencov podporiť práve po duševnej stránke. Našim poistencom tiež poskytujeme asistenciu pri vyhľadávaní odborníkov, stále majú aj možnosť využiť nezmluvných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,” uviedla špecialistka externej komunikácie a hovorkyňa Kristína Baluchová. „Žiadosť je potrebné poslať vopred, preplácame 80 percent sumy,” uzavrela.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva PeterováKristína BalúchováMatej Štepianský
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňaUnion poisťovňaVšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa