Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
očkovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
20. 06. 2019 9:56 ZdravotníctvoSvet od vZdravotnictve.sk

Európania málo dôverujú očkovaniu

Vo svete dôveruje očkovaniu 79 % ľudí. Vyplýva to z prieskumu Wellcome Global Monitor, ktorý zhromaždil odpovede respondentov zo 140 krajín sveta. V celosvetovom meradle len 7 % nesúhlasí s bezpečnosťou očkovania. Tri percentá sa nevedeli vyjadriť a zvyšných 11 % nemá vyhranený názor.

Ako konštatuje prieskum, nízka dôvera očkovaniu panuje najmä v rozvinutých krajinách. Kým Severná Amerika a severná Európa deklarujú dôveru vakcínam na úrovni viac ako 70 %, v západnej Európe je to len 59 %. Najmä Francúzsko sa ukázalo ako krajina skeptikov: jeden z troch ľudí nesúhlasí s tým, že vakcíny sú bezpečné.

No najnedôverčivejším regiónom sa ukázala východná Európa. Len 50 % ľudí tu si myslí, že vakcíny sú bezpečné.

Ako je na tom Slovensko?

Autori prieskumu zaradili Slovensko do východnej Európy, ale postojom k očkovaniu sa skôr približujeme severu kontinentu. Za bezpečné označuje vakcíny 73 % respondentov zo Slovenska, pričom 56 % súhlasí rozhodne. Len 6 % rozhodne alebo viacmenej nesúhlasí, zvyšní nevedia alebo nemajú vyhranený názor.

Ešte väčšia dôvera panuje k účinnosti vakcín. Spolu 80 % rozhodne alebo čiastočne súhlasí s tým, že očkovacie látky sú efektívne. Len dve percentá opýtaných viacmenej nesúhlasia. Rozhodný nesúhlas vyjadrilo menej ako percento respondentov.

Rovnaké čísla priniesla aj otázka, či je dôležité, aby boli zaočkované deti. V tomto prípade už počet rozhodného nesúhlasu vystúpil na jedno percento.

Podobné postoje panujú aj v ostatných krajinách visegrádskej štvorky. Viac ľudí ako na Slovensku dôveruje vakcínam v Poľsku, len o niečo menej v Maďarsku a Českej republike.

Odporúčané články

Vedci skúmali účinky terapie hudbou, vybraná skladba na pacientov pôsobila rovnako ako sedatíva So stratifikáciou počíta aj vládny program rozvoja Slovenska

Témy

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X