Európania málo dôverujú očkovaniu

očkovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Vo svete dôveruje očkovaniu 79 % ľudí. Vyplýva to z prieskumu Wellcome Global Monitor, ktorý zhromaždil odpovede respondentov zo 140 krajín sveta. V celosvetovom meradle len 7 % nesúhlasí s bezpečnosťou očkovania. Tri percentá sa nevedeli vyjadriť a zvyšných 11 % nemá vyhranený názor.

Ako konštatuje prieskum, nízka dôvera očkovaniu panuje najmä v rozvinutých krajinách. Kým Severná Amerika a severná Európa deklarujú dôveru vakcínam na úrovni viac ako 70 %, v západnej Európe je to len 59 %. Najmä Francúzsko sa ukázalo ako krajina skeptikov: jeden z troch ľudí nesúhlasí s tým, že vakcíny sú bezpečné.

No najnedôverčivejším regiónom sa ukázala východná Európa. Len 50 % ľudí tu si myslí, že vakcíny sú bezpečné.

Ako je na tom Slovensko?

Autori prieskumu zaradili Slovensko do východnej Európy, ale postojom k očkovaniu sa skôr približujeme severu kontinentu. Za bezpečné označuje vakcíny 73 % respondentov zo Slovenska, pričom 56 % súhlasí rozhodne. Len 6 % rozhodne alebo viacmenej nesúhlasí, zvyšní nevedia alebo nemajú vyhranený názor.

Ešte väčšia dôvera panuje k účinnosti vakcín. Spolu 80 % rozhodne alebo čiastočne súhlasí s tým, že očkovacie látky sú efektívne. Len dve percentá opýtaných viacmenej nesúhlasia. Rozhodný nesúhlas vyjadrilo menej ako percento respondentov.

Rovnaké čísla priniesla aj otázka, či je dôležité, aby boli zaočkované deti. V tomto prípade už počet rozhodného nesúhlasu vystúpil na jedno percento.

Podobné postoje panujú aj v ostatných krajinách visegrádskej štvorky. Viac ľudí ako na Slovensku dôveruje vakcínam v Poľsku, len o niečo menej v Maďarsku a Českej republike.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom