Francúzsko hlási rekordný denný prírastok, nový variant COVIDu-19 omikron napĺňa nemocnice

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, nemocnica
Foto: archívne, SITA/AP

Francúzske úrady v utorok oznámili rekordný denný prírastok 271 686 prípadov nákazy koronavírusom. Krajina čelí nárastu infekcií poháňanému novým variantom koronavírusu omikron, ktorý zaťažuje nemocnice a hrozí narušením dopravy, škôl a ďalších služieb.

Viac o téme: Koronavírus

Priemerný denný počet infekcií vo Francúzsku, ktoré má najvyšší denný prírastok potvrdených prípadov v Európe, sa za týždeň viac ako zdvojnásobil, pričom incidencia za posledný týždeň predstavuje viac ako 1 671 prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

Väčšina pacientov nie je zaočkovaná

Francúzska vláda sa snaží vyhnúť novému lockdownu a namiesto toho sa usiluje v parlamente presadiť návrh zákona o očkovacích preukazoch, ktorý by značne obmedzil neočkované osoby, v nádeji, že to stačí na ochranu nemocníc.

S koronavírusom je hospitalizovaných viac ako 20-tisíc ľudí, pričom počet hospitalizácií stúpa, no nie tak ostro ako počet potvrdených prípadov. Pacienti s ochorením COVID-19 obsadili už viac ako 72 percent lôžok na jednotkách intenzívnej starostlivosti v krajine, pričom väčšina z nich nie je zaočkovaná.

Najmenej dve dávky vakcín proti koronavírusu dostalo 77 percent obyvateľov Francúzska.

Množstvo ľudí nemôže pre COVID-19 pracovať

Viac ako 123-tisíc ľudí v dôsledku nákazy koronavírusom v krajine zomrelo.

Čoraz viac ľudí vo Francúzsku nemôže pracovať, pretože sú chorí alebo sú blízke kontakty nakazených. To narúša chod niektorých nemocníc a okrem iného viedlo aj k zrušeniu niektorých regionálnych vlakových spojov.

Francúzska vláda zaviedla obmedzenia na zhromažďovanie sa ľudí a tiež povinnosť nosiť rúška nielen v interiéri ale aj v exteriéri.

Prezidenta skritizovali za vulgárnosť

Prezident Emmanuel Macron sa v rozhovore pre noviny Le Parisien vyjadril, že naďalej plánuje vytvárať tlak na neočkovaných, aby sa nechali vakcinovať.

„Neočkovaných chcem naozaj otravovať. A tak v tom budeme pokračovať, až do konca. Taká je stratégia,“ vyjadril sa politik v rozhovore s čitateľmi média.

Šéf Elyzejského paláca však hovoriac o otravovaní použil slovo emmerder, ktoré má vo francúzštine vulgárny význam, a vyslúžil si kritiku v parlamente aj medzi rivalmi v boji o prezidentské kreslo, že sa nevyjadruje ako prezident.

Počas búrlivej parlamentnej debaty, ktorá sa tiahla do stredajšieho rána a napokon ju prerušili, sa minister zdravotníctva Olivier Véran usiloval brániť Macronove slová s tým, že jeho „úmyslom bolo predovšetkým chrániť obyvateľov“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emmanuel MacronOlivier Véran