Hniezda záchrany zmodernizovali

Hniezdo záchrany
Foto: SITA / Mária Pietová
Od svojho vzniku v roku 2004 dodnes zachránili 66 novorodencov

Hniezda záchrany – verejné inkubátory na záchranu nechcených novorodencov – sú zmodernizované. Interiér hniezd vybavili kamerami zameranými na inkubátor a nie na okno do hniezda.

Ako agentúru SITA informovala Nora Krchňáková za občianske združenie Šanca pre nechcených, ktoré je zriaďovateľom hniezd a koordinátorom, modernizácia je darčekom k 15. výročiu tohto projektu.

Hniezda záchrany od svojho vzniku v roku 2004 dodnes zachránili 66 novorodencov. Z nich len väčšinu adoptovali do nových rodín, sedem nebolo adoptovaných a k ďalším šiestim sa vrátili biologické matky.

Kamery pomôžu personálu

Predsedníčka združenia Šanca pre nechcených Anna Ghannamová spresnila, že pri modernizácii prísne strážili, aby kamera v žiadnom prípade nezabrala matku, ktorá vkladá dieťa do hniezda. Anonymita matiek tak bude naďalej garantovaná.

K tejto modernizácii pristúpili nielen v záujme operatívnejšieho reagovania na možný zhoršený stav bábätka v hniezde, ale najmä preto, aby nebol v strese personál nemocníc. Musí totiž  ísť k hniezdu vždy, keď sa spustí signalizácia. Občas sa však stáva, že hniezdo otvoria iba zvedavci.

„S iným nasadením ide sestra k hniezdu, keď bude vidieť, že je tam vložené dieťa a s iným, keď ho pôjde iba dezinfikovať po tom, čo ho otvorili zvedavci,“ konkretizovala Ghannamová.

Celá modernizácia stála 13 018 eur.

Nudch hniezdo
Foto: vZdravotnictve.sk

„Hniezda záchrany napriek možnosti utajeného pôrodu potvrdili opodstatnenie svojej existencie. Od ich vzniku klesol počet nájdených mŕtvych novorodencov z priemerných desať ročne na priemerne dve ročne,“ zhodnotila Ghannamová.

„Dokázali spojiť na Slovensku nespojiteľné: cirkev a ateistov, liberálov a konzervatívcov, odbornú i laickú verejnosť, a to v mene záchrany života. To je v našich končinách zázrak podobný, ako je život sám,“ uzavrela.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom