Hygienici varujú pred nebezpečnou kozmetikou, dá sa kúpiť online a je dostupná i na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dlhé vlasy
Foto: ilustračné, Getty images

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) upozorňuje na tri kozmetické výrobky, ktoré nahlásili do výstražného systému Rapex kontrolné orgány vo Francúzsku, Rakúsku a v Spojenom kráľovstve. Hygienici upozorňujú, že výrobky sa môžu nachádzať aj na Slovensku a sú dostupné aj v internetových obchodoch. Agentúru SITA o tom informoval Marek Eliáš z ÚVZ.

Škodlivé balenia Henny

Ide o výrobok na farbenie vlasov s názvom Henna Emergency Cone Henna od značky Rasm E. Pochádza z Pakistanu a do systému Rapex ho zaradili pre chýbajúci zoznam zložiek, výrobnú dávku a hmotnosť. Druhým výrobkom na farbenie vlasov je henna od značky Moon Star, výrobnej dávky 200 JAN-2019, z Indie s názvom Herbal Henna.

Výrobok obsahuje látky p-phenylenediamine (PPD), ktoré po zmiešaní s nedostatočným množstvom činidla a dlhým časom pôsobenia na pokožku hlavy môžu poškodiť zdravie. Na výrobku tiež chýbajú bezpečnostné upozornenia, ktoré je potrebné uvádzať v súvislosti s touto látkou pri použití v kozmetických výrobkoch.

Výrobky sú v rozpore s nariadením europarlamentu

Ďalej sa na výrobku nachádzajú tvrdenia, ktoré môžu byť pre spotrebiteľa nebezpečné a zavádzajú, pretože výrobok obsahuje látku PPD, ktorá má vysoký alergický účinok.

Do systému Rapex tiež nahlásili sérum na rast vlasov značky 4 Mega Inovel z Thajska. Okrem toho, že na danom výrobku chýba zoznam zložiek, číslo výrobnej dávky a hmotnosť, obsahuje aj látku Triclosan, ktorá sa pridáva len do určitých druhov kozmetických výrobkov a je regulovaná Európskou úniou.

Výrobky sú v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek Eliáš
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR