Izrael začal očkovať treťou dávkou ľudí nad 60 rokov, pichnú im vakcínu Pfizer

Koronavírus, Izrael
Foto: archívne, SITA/AP

Izrael začal v piatok podávať podporné dávky vakcíny proti koronavírusu ľuďom nad 60 rokov, ktorí už dostali dve dávky. Úrady tak rozhodli v snahe bojovať proti najnovšiemu nárastu prípadov.

Rozhodnutie vo štvrtok oznámil premiér Naftali Bennett, čím sa Izrael stal prvou krajinou, ktorá v širšom merítku ponúka svojim obyvateľom tretiu dávku západnej vakcíny.

Viac o téme: Koronavírus

Izrael je priekopníkom v tom, že ponúka starším ľuďom vo veku 60 a viac rokov tretiu dávku vakcíny,“ uviedol Bennett počas piatkového spustenia očkovania.

Nárast prípadov 

Izraelské úrady k tomu kroku viedol nárast nových prípadov nákazy koronavírusom spôsobený šírením delta variantu a tiež náznaky, že efektivita vakcín časom klesá.

Podľa Bennetta tím expertov s veľkou prevahou súhlasil, že podporná očkovacia kampaň je potrebná. Rozhodnutie podľa jeho slov padlo po „značnom výskume a analýzach“ a podelia sa o tieto informácie s celým svetom. „Jediný spôsob, ako môžeme poraziť COVID, je spolu. Spolu znamená zdieľať metódy, technológie, chápanie a príslušné kroky,“ doplnil.

Nedostatok dôkazov na tretiu dávku

Izraeli dostalo obe dávky vakcíny konzorcia Pfizer-BioNTech viac ako 57 % 9,3-miliónovej populácie krajiny a zaočkovaných je viac ako 80 % obyvateľov nad 40 rokov.

Podávanie podporných dávok vakcín zatiaľ nepovolili Spojené štáty ani Európska únia. Svetová zdravotnícka organizácia tiež tento mesiac konštatovala, že pre potrebu tretej dávky nie je dostatok dôkazov.

Z vakcín vedie Pfizer

Väčšina štúdií a dáta z reálneho používania vo Veľkej Británii a Spojených štátoch dosiaľ ukazujú, že vakcína Pfizeru si udržiava silnú ochranu proti vážnemu ochoreniu.

Práve v stredu Pfizer zverejnil dáta z dlhotrvajúcej štúdie so 44-tisíc ľuďmi, ktoré ukazujú, že aj keď ochrana proti akejkoľvek nákaze so symptómami po šiestich mesiacoch od imunizácie klesla, ochrana proti vážnej forme COVID-19 zostala na takmer 97 %. Izraelské ministerstvo zdravotníctva tento mesiac oznámilo, že ochrana proti vážnemu ochoreniu je okolo 93 %.

Najrýchlejšia očkovacia kampaň

Izrael uskutočnil jednu z najrýchlejších a najúspešnejších očkovacích kampaní na svete. S farmaceutickou spoločnosťou Pfizer sa dohodli na nákupe dostatočného množstva vakcín pre obyvateľstvo krajiny na výmenu za zdieľanie dát s výrobcom očkovacej látky.

Očkovanie umožnilo Izraelu opätovne otvoriť ekonomiku skôr, ako to mohli spraviť iné krajiny. Vláda tiež plánovala v júli krajinu otvoriť pre zaočkovaných turistov, no v súvislosti s nárastom prípadov tento plán odsunula.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Naftali Bennett
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaPfizer