Košický kraj spustil registračný systém na očkovanie, k získaniu žolíka je momentálne najbližšie Spišská Nová Ves

Očkovanie, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP

Košický samosprávny kraj (KSK) v piatok spustí možnosť očkovania na základe registrácie prostredníctvom webovej stránky. Registrácia vopred má ušetriť čas, keďže sa záujemcovia budú môcť zaregistrovať na očkovanie na presne určený termín.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Ako informovala hovorkyňa KSK Anna Terezková, záujemcovia o vakcínu sa prostredníctvom online formulára budú môcť nahlásiť na všetky tri dávky aktuálne dostupných vakcín, ktoré zdravotníci podávajú vo vakcinačných centrách v Košiciach, Michalovciach a Spišskej Novej Vsi, ako aj vo všetkých očkovacích kójach v nákupných centrách v Košiciach a Spišskej Novej Vsi.

„Nahlásiť sa na konkrétny čas a dátum bude možné aj pri vakcinácii v rámci výjazdovej služby, a to v mestách Rožňava, Trebišov, Dobšiná, Čierna nad Tisou, Sečovce, Kráľovský Chlmec, Gelnica, Krompachy, Sobrance či Strážske,“ uviedla Terezková.

Očkovanie podľa harmonogramu

Kraj bude v týchto mestách očkovať na základe pripraveného harmonogramu v interiéri mestských úradov alebo domov kultúry. Zaregistrovať sa môžu záujemcovia starší ako 18 rokov. Pre deti budú vyhradené termíny v očkovacích centrách za prítomnosti pediatra.

„Župa sa snaží neustále prichádzať s novými riešeniami, ktoré priblížia a zjednodušia proces vakcinácie obyvateľom, ako aj samotným zdravotníkom. Registračný systém bude spustený od piatka 7. januára a veríme, že ho využije čo najviac východniarov. Cieľom je ušetrenie času, aby bola vakcinácia čo najviac komfortná a obyvatelia sa vyhli čakaniu v dlhých radoch,“ informoval predseda KSK Rastislav Trnka.

Infolinka pre záujemcov o vakcínu

V registračnom formulári na stránke okrem osobných údajov treba zadať aj to, či ide o prvú druhú alebo tretiu dávku príslušnej vakcíny. Po vyplnení formulára bude záujemcom doručená informácia o prijatí registrácie s časom, dátumom a miestom očkovania, ktoré si zvolili. V prípade akýchkoľvek otázok, ktoré súvisia s očkovaním či registrovaním, môžu obyvatelia kontaktovať telefónne číslo 0850 122 085, ktoré od spustenia očkovania slúži ako infolinka.

Prvých obyvateľov, ktorí využijú registračný systém, župa zaočkuje v pondelok 10. januára. „Verím, že aj toto riešenie pomôže obyvateľom rozhodnúť sa pre vakcináciu. Očkovanie bude ešte pohodlnejšie aj pre ľudí z okresov, v ktorých chýba k dosiahnutiu covidového žolíka už iba pár stoviek ľudí. Aktuálne je k nemu najbližšie okres Spišská Nová Ves, kde je potrebné zaočkovať ešte 356 ľudí nad 50 rokov,“ dodal Trnka.

Covidový žolík

Na žolíka majú v rámci covidového automatu nárok okresy, kde zaočkovanosť obyvateľov nad 50 rokov presiahne úroveň 65 percent. K tejto méte má v KSK blízko aj okres Košice-okolie, kde na získanie žolíka potrebujú zaočkovať ešte 469 ľudí.

V ostatných okresoch je zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov podľa župy nasledovná – Trebišov 61,70 percenta (chýba 1 172 ľudí), Rožňava 61,07 percenta (chýba 859 ľudí), Michalovce 60,38 percenta (chýba 1 727 ľudí), Gelnica 57,93 percenta (chýba 723 ľudí) a Sobrance 57,31 percenta (chýba 627 ľudí).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anna TerezkováRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)