Košický kraj vytvoril zo stredoškolských internátov karanténne centrá so stovkami lôžok

KORONAVÍRUS: Testovanie v DSS Sibírka
Foto: ilustračné, SITA/Monika Kováčová.

Košický samosprávny kraj (KSK) vyčlenil na karanténu pre zdravotníkov 587 lôžok v stredoškolských internátoch. Ich riadna prevádzka bola paralelne s prechodom na dištančné vzdelávanie prerušená k 12. októbru.

Nechcú nakaziť svoje rodiny

V prípade potreby tak môžu poslúžiť personálu z nemocníc, liečební či špecializovaných ústavov v Košickom kraji. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

„Zdravotníci v prvej línii pracujú vo vysoko rizikovom prostredí. Mnohí sa vracajú medzi službami do svojich domovov s obavami, aby nenakazili novým koronavírusom členov svojej rodiny. Z tohto dôvodu sme po predchádzajúcej diskusii s riaditeľmi zdravotníckych zariadení vyčlenili v každom regióne nášho kraja ubytovacie kapacity, kde nájdu zdravotníci v prípade potreby bezpečné bývanie. V ôsmich určených zariadeniach sme predbežne podľa potreby nemocníc vyhradili 587 lôžok,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Internáty aj turistické ubytovne

Župa vyčlenila pre túto potrebu Školský internát pri SOŠ Jozefa Szakkayho na Grešákovej ulici v Košiciach, Školský internát pri Hotelovej akadémii v Spišskej Novej Vsi, Turistickú ubytovňu pri SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku vo Viničkách, Turistickú ubytovňu pri Obchodnej akadémii v Rožňave, Internát Dúha pri SOŠ obchodu a služieb v Michalovciach, Turistickú ubytovňu pri SOŠ obchodu a služieb v Sobranciach, Školský internát Strednej športovej školy v Košiciach, Školský internát pri Hotelovej akadémii v Košiciach.

Uvedené zariadenia sú v súčasnosti prázdne. „Študenti si z internátov vysťahovali veci za prísnych hygienicko-epidemiologických opatrení podľa vopred určeného harmonogramu. Všetky vyčlenené zariadenia následne prešli dezinfekciou a podobne ako v prvej vlne sa stanú subjektmi hospodárskej mobilizácie. Po podpise zmlúv s nemocnicami budú môcť prijať karanténne zariadenie už v najbližších dňoch prvých zdravotníkov,“ dodal župan Trnka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav Trnka
Firmy a inštitúcie KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)