Krajčí: Vieme už zachytiť 20 percent ľudí bez príznakov COVID-19, situácia stále nie je pod kontrolou

Marek Kračí
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Počty infikovaných budú aj na budúci týždeň rásť a situácia stále nie je pod kontrolou. Povedal to minister zdravotníctva Marek Krajčí na piatkovej tlačovej konferencii a dodal, že pozitívnou správou je pokles mobility ľudí, čo predstavuje zníženie pravdepodobnosti šírenia koronavírusu medzi ľuďmi.

Ako ďalej minister informoval, v súčasnosti už vieme zachytiť testovaním asi 20 percent ľudí, ktorí nemajú príznaky ochorenia.

Nemocnice sa postupne zapĺňajú

Počet ľudí na pľúcnej ventilácii stúpol z 26 na 51 ľudí, dvojnásobne stúpol aj počet priemerných prípadov za týždeň, a to z 756 na 1 341.

Viac o téme: Koronavírus

Za týždeň stúpol počet infikovaných ľudí nad 65 rokov z približne 800 na takmer 1 300, “aj keď upozorňujeme, aby ľudia nad 65 rokov boli viac opatrní, a tí ostatní, aby boli viac ohľaduplní. Ale keďže sa nám to nedarí, potrebujeme riešiť replikáciu vírusu v celej populácii,” uviedol Krajčí s tým, že sa postupne zapĺňajú kapacity nemocníc a mnohé nemocnice museli svojej lôžka reprofilizovať.

Zároveň v priebehu týždňa stúpla vyťaženosť nemocníc, čo znamená, že sa postupne zapĺňajú. S rastúcim počtom pozitívnych prípadov a vývojom situácie v nemocniciach rastie aj počet pozitívne testovaných zdravotníkov, ktorých je 683.

Minister predpokladá, že nakaziť sa mohli aj od pacientov. Pacienti s COVID-19 sú už takmer vo všetkých nemocniciach, ktoré boli vyčlenené na hospodársku mobilizáciu.

Všeobecní lekári v ambulanciách

Minister sa vyjadril aj k téme výpomoci ambulantných lekárov – špecialistov v nemocniciach. Zdôraznil však, že všeobecní lekári majú ostať vo svojich ambulanciách, nakoľko predstavujú prvý kontakt pre pacientov.

V rámci mobility šéf rezortu spomenul vývoj v prvej vlne, ktorú hodnotil ako dobre zvládnutú. Po sprísnení opatrení totiž na Slovensku mobilita klesla, cez leto však prudko vzrástla, čo významným spôsobom vplýva na súčasný negatívny vývoj.

Na Slovensku za štvrtok pribudlo 2 074 pozitívnych prípadov. Laboratóriá vyhodnotili 14 010 testov. Počet úmrtí stúpol na 71. Percento pozitívne testovaných stúplo z 9,9 percenta na 14,3 percenta. Miera rastu denne je 10 percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Krajčí
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR