Lekári spod Tatier vyzývajú na očkovanie, poukazujú na kolabujúce nemocnice a zbytočné úmrtia

Očkovanie, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Skupina lekárov pod Tatrami sa spojila a podpísali sa pod spoločnú výzvu k očkovaniu. Adresovaná je obyvateľom mesta Svit i okolia. Tridsaťdva lekárov v nej poukazuje na stav v nemocniciach, ktoré sú na pokraji kolapsu. Pripomínajú, že väčšina prijímaných pacientov sú pacienti s COVID-19 a ostatná medicína je ochromená.

Očkovanie mohlo zabrániť zbytočným úmrtiam

Zdravotníkom podľa ich slov umierajú desiatky ľudí denne. „Očkovanie mohlo týmto zbytočným úmrtiam zabrániť, ale z nejakého dôvodu sa tak na Slovensku nedeje. V krajinách, kde sa ľudia nechali zaočkovať vo väčšom percente už vidíme, že toľko ľudí neumiera,“ píše sa vo výzve zverejnenej na internetovej stránke mesta Svit.

Viac o téme: Koronavírus

Lekári ľudí vyzývajú, aby sa dali zaočkovať a dôverovali im. „Vakcína vás možno neuchráni pred nákazou, no výrazne zmierni priebeh choroby a riziko nákazy vašich najbližších. Okrem seba tým ochránite aj tých, ktorí sú najviac ohrození, seniorov, chronicky chorých, tehotné ženy,“ píšu ďalej. Ľudí zároveň vyzývajú, aby sa na nich v prípade otázok či obáv obrátili.

Zmeniť názor nie je hanba

Nevysmejeme vás, ani neponížime. Zmeniť názor nie je hanbou, hanbou je zotrvávať v nevedomosti,“ dodávajú. Zároveň ich prosia o solidaritu a vyzývajú, aby sa čo najmenej stretávali, nenechali seniorov nakupovať, nenechávali deti v kolektíve bez prekrytých dýchacích ciest a dodržiavali bezpečné vzdialenosti.

Ešte vo štvrtok 25. novembra v meste zasadal krízový štáb, ktorý prijal niekoľko opatrení. Podľa nich mestský úrad funguje len v obmedzenom režime. Jeho klienti budú v prípade neodkladnej záležitosti vybavení na pracovisku prvého kontaktu. Dočasne sú zatvorené aj denné centrá a Centrum voľného času. Ako ďalej informovala Daniela Virostko z mestského úradu, mesto opäť zriadilo Linku pomoci. Cieľom je pomôcť seniorom, jednotlivcom a rodinám v karanténe s nákupom bežných potravín či liekov. Nákupy si záujemcovia môžu dohodnúť od pondelka do piatku v čase od 8:00 do 10:00 na telefónnom čísle 0908 674 179.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom