Lekári v Bratislavskom kraji budú poskytovať telefónne konzultácie, stav pacientov bude monitorovaný

Pacient, lekár, teplota, doktor
Kraj apeluje zároveň aj na špecialistov, aby prijímali pacientov, ktorých stav je neodkladný. Ilustračné foto: Gettyimages.com

Ambulantní lekári v Bratislavskom kraji majú poskytovať telefonické konzultácie k ochoreniu COVID-19. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Lucia Forman.

„BSK oslovil poskytovateľov ambulantnej zdravotnej starostlivosti s výzvou, aby boli viac ako inokedy nápomocní pri zvládaní nepriaznivej pandemickej situácie,“ uviedla hovorkyňa. „Ich súčinnosť a funkčná ambulantná sieť sú dôležité na to, aby sme pomohli nemocniciam v kraji a predišlo sa ich zahlteniu,“ doplnil predseda BSK Juraj Droba.

Pacienti nebudú zanedbávaní

Lekár BSK Tomáš Szalay sa so zástupcami ambulantných lekárov dohodol, že budú poskytovať zdravotnú starostlivosť v maximálnom rozsahu. Okrem klasických ordinačných hodín majú byť dostupní aj prostredníctvom telekonzultácií.

Viac o téme: Koronavírus

„Veľkou pomocou bude aj poskytovanie ambulantnej zdravotnej starostlivosti suspektným a COVID-19 pozitívnym pacientom, ktorí nevyžadujú hospitalizáciu. Samozrejme, za dodržania všetkých bezpečnostných a protiepidemiologických opatrení, tak, aby nemuseli byť posielaní do preťažených nemocníc. Zároveň budú pacienti počas domácej karantény monitorovaní, čo pomôže včas zachytiť varovné príznaky zhoršovania sa ich zdravotného stavu,“ vysvetlil Szalay.

Kraj sa snaží byť lekárom nápomocný

„Keďže väčšina špecializovaných ambulancií v Univerzitnej nemocnici Bratislava momentálne neposkytuje inú starostlivosť, BSK apeloval na lekárov – špecialistov, aby v prípadoch, ktoré neznesú dlhší odklad, prijímali pacientov do svojej starostlivosti,“ uviedla hovorkyňa BSK Lucia Forman.

Samosprávny kraj komunikuje s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a je nápomocný aj v prípade zabezpečenia antigénových testov a ochranných pomôcok, ale aj pri využívaní mobilného odberového miesta na parkovisku BSK. Pomôckou pre pacientov môže byť aj stránka e-VUC.sk, dodala hovorkyňa.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj DrobaLucia FormanTomáš Szalay