Lekári žiadajú ministerstvo o zmenu v systéme vydávania potvrdení o prekonaní koronavírusu

doktor
Foto: ilustračné, Thinkstock.
  • aktualizované 19. januára 17:48

Slovenská lekárska komora (SLK) žiada Ministerstvo zdravotníctva SR, aby okamžite vydalo jasné usmernenie o potvrdení pre pacientov, ktorí za posledné tri mesiace prekonali COVID-19.

Zbytočné vyťahovanie peňazí

Komora považuje súčasný stav, keď pacienti musia osobne prísť do ambulancie všeobecného lekára pre potvrdenie o prekonaní COVID-19, za absolútne „neprijateľný“.

Viac o téme: Koronavírus

„Po prvé ide o zbytočné vyťahovanie peňazí od občanov, a po druhé, čo je oveľa závažnejšie v čase lockdownu, je to ohrozovanie zdravia pacientov i lekárov, keďže znovu dochádza k väčšiemu pohybu osôb,“ konštatuje SLK v zverejnenej výzve.

Podľa komory by bolo úplne logické, keby kontrolné orgány uznávali certifikáty, prípadne sms správy o pozitivite, ktoré sú de facto jasným dokladom, že pacient COVID-19 prekonal a z ktorých sa dá jednoducho vypočítať, či už prešli požadované tri mesiace, aby takýto občan nemusel ísť na povinné testovanie.

Potvrdenie aj elektronicky

Ako pre agentúru SITA povedala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, uvedené potvrdenie môže lekár človeku, ktorý prekonal ochorenie COVID-19, vystaviť aj elektronicky, pričom v zdravotnej dokumentácii bude originál tohto potvrdenia.

Aktuálne v súčasnej situácii je toto potvrdenie potrebné aj na základe odporúčaní odborníkov,“ dodala Eliášová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSLK Slovenská lekárska komora