Lekárska komora nevidí význam ani úžitok celoplošného testovania, Kollár poukazuje na riziká

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Marian Kollár
Bývalý prezident Slovenskej lekárskej komory (SLK) Marian Kollár. Foto: SITA/Marek Mrviš

Slovenská lekárska komora (SLK) nevidí význam ani úžitok celoplošného testovania obyvateľstva na prítomnosť koronavírusu. V televízii TA3 to povedal prezident komory Marian Kollár. Naopak, lekárska komora pri plánovanom plošnom testovaní vidí skôr riziká.

Vyššia možnosť nákazy

Za najväčší problém považuje personálne obsadenie zdravotníkmi. Prezident komory tiež upozornil, že ide o hromadnú akciu, kde sa stretne na jednom mieste veľké množstvo ľudí, a teda hrozí vyššia možnosť prenosu nákazy.

Rizikom je podľa neho tiež to, že sa na Slovensku šíri britská mutácia koronavírusu, ktorá je oveľa infekčnejšia a pri takej hromadnej akcii, ako je celoplošné testovanie, by mohla výrazným spôsobom ovplyvniť budúcnosť pandémie.

Viac o téme: Koronavírus

Slovenská lekárska komora zastáva stanovisko, že testovať treba, ale len lokálne a v regiónoch s výrazne vyššou premorenosťou,“ uviedol jej prezident. Lokálne cielené testovania v ohniskách podľa Kollára komora podporí.

Žiadajú PN-ky hradené 100 percentami

Ako uviedol šéf lekárskej komory, na štvrtkovom stretnutí s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím okrem plošného testovania hovorili aj o odškodnení pracovníkov v zdravotníctve, u ktorých nejakým spôsobom nastala ujma na zdraví alebo prišlo k úmrtiu.

Hovorili sme aj o PN-kách, ktoré by mali byť automaticky hradené 100 percentami, nie 70 až 80 percentami zo Sociálnej poisťovne,“ doplnil Kollár. S ministrom sa tiež zaoberali otázkou, čo čaká slovenské zdravotníctvo po pandémii.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek KrajčíMarian Kollár
Firmy a inštitúcie SLK Slovenská lekárska komora