Liečba onkologických pacientov bude kvalitnejšia, nemocnica v Nitre má nový lineárny urýchľovač

Fakultná nemocnica Nitra
Fakultná nemocnica Nitra. Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran

Nový lineárny urýchľovač vo Fakultnej nemocnici (FN) v Nitre umožní ďalšie skvalitnenie liečby onkologických pacientov. Vysúťažená cena prostredníctvom centrálneho obstarávania predstavuje takmer 2 mil. eur s DPH, vrátane 5-ročného servisu. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR o tom informovalo v tlačovej správe.

Prístroj dokáže podľa rezortu využívať moderné terapeutické, ale aj stereotaktické techniky, ktoré sú mimoriadne náročné na prístrojové vybavenie. Poskytuje liečbu vysoko energetickým žiarením predovšetkým onkologických ochorení, ale má využitie aj v neurochirurgii.

Rádioterapia s najvyššou kvalitou

„Pacienti dostanú rádioterapiu s najvyššou kvalitou a zároveň nové možnosti liečby. Presná diagnostika, vďaka ktorej vieme stanoviť cielenú liečbu, je pre nás prioritou,“ povedala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská.

Spolu s lineárnym urýchľovačom dostalo oddelenie rádioterapie vo FN Nitra aj nový plánovací systém a dozimetrické vybavenie na dennú kontrolu parametrov prístroja a overenie rádioterapeutických plánov.

„Vďaka novej technike je možné zdokonaliť rádioterapeutickú liečbu prostredníctvom väčšej dávky vysoko energetického žiarenia s lepšou presnosťou do miesta nádoru, pričom je menej zaťažené okolité zdravé tkanivo,“ uviedla generálna riaditeľka FN Nitra Jarmila Mikušová.

Ministerstvo zdravotníctva v rámci centrálneho nákupu realizovalo nákup 16 lineárnych urýchľovačov, vrátane siedmich simulátorov, kompletnej dozimetrie a dvoch intrakraniálnych stereotaxií.

Ušetrili desiatky miliónov eur

Lineárne urýchľovače sa obstarali pre univerzitné a fakultné nemocnice v Nitre, Martine, Banskej Bystrici, Prešove, Trenčíne, Žiline, či onkologické ústavy v Košiciach a Bratislave. Všetky nakúpené prístroje by mali byť uvedené do prevádzky do konca roka 2020.

Ako informoval rezort, úspora na nákupoch predstavuje vďaka centrálnemu obstarávaniu a elektronickej aukcii takmer 22 mil. eur s DPH. Tieto peniaze tak môžu byť podľa ministerstva zdravotníctva investované do ďalších oblastí potrebných pre pacientov či zdravotnícky personál.

V prevádzke je zatiaľ nový lineárny urýchľovač v NOÚ v Bratislave, VOÚ v Košiciach a vo FN Nitra. Ďalšie budú postupne uvádzané do prevádzky.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáJarmila Mikušová
Firmy a inštitúcie FN NR Fakultná nemocnica NitraMZ Ministerstvo zdravotníctva SR