Ľudia s Downovým syndrómom nemajú stáť na okraji spoločnosti, túžia po akceptovaní a prijatí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Downov syndróm
Foto: ilustračné, Getty images

Ľudia s Downovým syndrómom nemajú stáť na okraji spoločnosti. V tlačovej správe to pri príležitosti Svetového dňa Downovho syndrómu uviedol Róbert Lezo predseda Spoločnosti Downovho syndrómu na Slovensku (SDS).

Tohtoročná kampaň svetového dňa sa preto nesie v znamení hesla „Spojenie“. To symbolizuje, že ľudia s touto vrodenou genetickou odchýlkou majú byť súčasťou diania a v neustálom spojení s bežnými aktivitami.

Talentovaní umelci či športovci

Podľa Márie Machajdíkovej z nadácie Socia pociťujú bežní ľudia počas pandémie koronavírusu to, čím si prechádzajú ľudia s Downovým syndrómom celý život. „Zažívame to, ako sa ľudia s rôznymi znevýhodneniami cítia celé roky, ak ich ako spoločnosť vytláčame na okraj. A pritom túžia po spojení, po akceptovaní a po prijatí,“ povedala Machajdíková.

Iveta Mišová zo Združenia na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím v SR vysvetlila, že ľudia trpiaci Downovým syndrómom sú napriek istej podobnosti rozmanití a mnohí z nich sú talentovanými umelcami či športovcami. Mnohí z nich sú zase obyčajnými ľuďmi, ktorých spoločnosť nemá dôvod vyčleňovať.

Svetový deň Downovho syndrómu bol prvýkrát vyhlásený 21. marca 2012 na podnet Medzinárodnej spoločnosti Downovho syndrómu (DSI) a Európskej asociácie Downovho syndrómu (EDSA). Hlavnou myšlienkou svetového dňa je, aby boli ľudia s touto vrodenou genetickou odchýlkou viac videní a stali sa prirodzenou súčasťou životov bežných ľudí. Podporu šírenia povedomia o Downovom syndróme môžu ľudia vyjadriť napríklad ponožkovou výzvou tak, že si obujú dve rôzne ponožky odlišné farbou či veľkosťou.

Prezidentka hovorí o rovnocennosti v spoločnosti

Ľudia s Downovým syndrómom majú právo byť vnímaní rovnocenne vo všetkých aspektoch života spoločnosti. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Ako ďalej priblížila, pri začleňovaní do spoločnosti však čelia mnohým prekážkam, ktoré vyplývajú z nestálosti, stereotypov alebo strachu z inakosti. „Oni však chcú žiť s nami, a nie vedľa nás,“ zdôraznila hlava štátu.

Dôležité však je, aby sme o inklúzii, citlivosti a rešpektovaní inakosti ľudí s Downovým syndrómom nehovorili len dnes, ale aby sa tieto slová stali samozrejmou realitou našej každodennosti,“ uzavrela prezidentka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Iveta MišováMária MachajdíkováRóbert LezoZuzana Čaputová