Ľudia s oslabenou imunitou šíria koronavírus dlhšie ako ostatní. Nemusia pritom ani tušiť, že ho majú v tele

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
nemocnica, pacientka
71-ročná pacientka bola infekčná rekordných 70 dní. Lekári zostali zaskočení Foto: ilustračné, Getty Images

Ešte začiatkom marca 71-ročnej žene, ktorá už desať rokov bojuje s leukémiou, urobili test na nový koronavírus. Vyšiel pozitívny. Pacientka bola pôvodne hospitalizovaná pre anémiu, málokrvnosť, teda stav, ktorý často súvisí práve s leukémiou.

Následne bola izolovaná a predpokladalo sa, že rovnako ako iní pacienti s COVID-19 bude infekčná ešte asi osem dní. Avšak, lekári jej robili opakované testy na koronavírus a ukázalo sa, že vylučovala častice infekčného vírusu aj po 70 dňoch od stanovenia diagnózy.

V polovici júna, to znamená po viac ako 100 dňoch, mala žena stále pozitívne testy. Jej telo stále obsahovalo stopy genetického materiálu vírusu.

Kľúčom je imunitný systém

„Myslíme si, že minimálne do 70. dňa bola táto pacientka schopná šíriť vírus ďalej,“ uviedol pre Business Insider virológ z Národného ústavu pre alergie a infekčné choroby Vincent Munster. Špecialista sa týmto prípadom začal okamžite zaoberať. V odbornom magazíne Cell počas októbra publikoval prípadovú štúdiu, ktorej záver prekvapil mnohých.

Podľa jeho výskumu ľudia s oslabenou imunitou môžu nový koronavírus prenášať dlhšie ako tí so zdravým imunitným systémom. Podobná štúdia sa robila aj v júni. Vtedy skúmali 10 pacientov s nízkou imunitou. Ukázalo sa, že vírusové častice vylučovali priemerne 28,4 dňa, zatiaľ čo „zdraví“ ľudia, ktorí sa nakazili koronavírusom tieto častice vylučovali priemerne iba 12,2 dní.

Dôvodom nečakane dlhého obdobia nákazlivosti u tejto konkrétnej pacientky bola práve leukémia. Imunitný systém ženy nebol schopný účinne sa chrániť pred vírusom. Podľa krvných testov nemala dostatok protilátok, ktoré pacientom bežne pomáhajú bojovať proti infekciám.

Odhaduje sa, že v USA sú podobným spôsobom imunizované tri milióny ľudí, vrátane ľudí s HIV a pacientov s rakovinou, ktorí dostávajú chemoterapiu.

Pacientka nemala príznaky

Dôležitým zistením bolo aj to, že u 71-ročnej ženy sa neprejavili žiadne príznaky koronavírusu. Jej 70-dňové obdobie infekčnosti je doteraz najdlhším obdobím, aké sa u asymptomatického pacienta s koronavírusmi kedy pozorovalo. Prekonala aj predchádzajúci „rekord“ 61 dní.

Vedci už predtým vedeli, že ľudia s vážnejším priebehom COVID-19 majú tendenciu vylučovať vírus dlhšie ako ostatní pacienti. Ľudia so zníženou imunitou tiež čelia oveľa väčšiemu riziku závažných chorôb, pretože nedokážu bojovať proti infekciám rovnako ako ľudia so zdravým imunitným systémom.

Záver je však stále prekvapivý. Dlhodobé vylučovanie vírusu, čo znamená, že pacient je infekčný najmenej 20 dní, môže byť u niektorých ľudí so zníženou imunitou bežnejšie, ako sa doteraz myslelo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vincent Munster
Firmy a inštitúcie NIAID Národný ústav pre alergie a infekčné choroby