Sputnik V štát predá alebo daruje, Matovič za tým vidí antikampaň

Igor Matovič
Štát do zahraničia predá alebo daruje 160-tisíc dávok ruskej vakcíny Sputnik V. Foto: SITA/Marek Lukáč
  • aktualizované 23. júna 16:52

Štát do zahraničia predá alebo daruje 160-tisíc dávok ruskej vakcíny Sputnik V. Rezort zdravotníctva navrhuje darovať určitý počet vakcín Sputnik V krajinám západného Balkánu v rámci materiálnej pomoci.

V nadväznosti na záujem tretích krajín zároveň ponúkne ďalšie vakcíny na predaj. Predaj a darovanie ruskej vakcíny formou bilaterálnych dohôd s tretími krajinami v stredu schválila vláda.

Ruskú vakcínu chce viacero krajín

O vakcínu Sputnik V podľa ministerstva prejavili záujem Argentína, Bosna a Hercegovina, Čierna Hora, Severné Macedónsko a Albánsko.

Viac o téme: Koronavírus

Množstvá a spôsob dodania požadovaných dodávok pre Argentínu sú v procese rokovania. Bosna a Hercegovina prejavila záujem o darovanie vakcíny v objeme niekoľkých tisíc dávok zahŕňajúc obe dávky vakcíny.

Záujem o kúpu alebo darovanie vakcín v podobe medzištátnej zmluvy prejavila aj Čierna Hora, krajina má záujem o desiatky tisíc oboch dávok vakcíny Sputnik V. Albánsko ani Severné Macedónsko zatiaľ presnejšie nešpecifikovali množstvá požadovaných dávok.

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) po stredajšom rokovaní vlády povedal, že pokiaľ existujú krajiny, ktoré majú o očkovacie látky Sputnik V záujem, Slovensko by ich malo týmto krajinám poskytnúť. „Ak sú krajiny, ktoré ich využijú a pomôžu svojim občanom a znížia riziko, ktoré sa aj nás týka, treba to podporiť,“ uviedol Korčok a dodal, že je to lepšie, ako keby mali prebytočné vakcíny v skladoch exspirovať.

Matovič dal kontakt na Argentínu

Vakcíny Sputnik V, ktoré sú momentálne na Slovensku, však zrejme skončia v Argentíne. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) už dal ministrovi zdravotníctva Vladimírovi Lengvarskému kontakt na spomínanú juhoamerickú krajinu.

Matovič stále vidí za vakcínou Sputnik antikampaň. „Po štvormesačnej antikampani by mnohí hlúpi ľudia boli veľmi radi, aby vakcína Sputnik expirovala a nemohla sa viac použiť. Aby som takejto prízemnej radosti zabránil dal som ministerstvu zdravotníctva kontakt na Argentínu, ktorá chce odkúpiť toľko Sputnika, koľko sme ochotní predať,“ uviedol na sociálnej sieti Matovič.

Slovenský minister financií tvrdí, že Argentína má zatiaľ s vakcínou Sputnik V najlepšie skúsenosti s najmiernejšími vedľajšími účinkami.

„Sputnik bola jediná vakcína, ktorou sa prípadne chceli zaočkovať mnohí ľudia, ktorí príliš neverili na COVID a boli proti očkovaniu. My, miesto toho, aby sme týmto ľuďom to umožnili, sme začali viesť podlú vojnu voči Sputniku. Výsledok? Títo ľudia už na očkovanie medzičasom kašlú,“ zdôraznil Matovič, ktorý ďalej uviedol, že bez zaočkovaných Sputnikom kolektívnu imunitu nedosiahneme a úplne zbytočne budú zomierať ďalší ľudia.

Sputnik V už dostali tisíce Slovákov

Na Slovensko bolo dovezených 200-tisíc dávok ruskej vakcíny, z toho 100-tisíc dávok Komponentu I a 100-tisíc dávok Komponentu II. Zatiaľ bolo touto vakcínou zaočkovaných 8 004 občanov Slovenska.

V online registračnom formulári na očkovanie vakcínou Sputnik V bolo k 22. júnu zaregistrovaných 14 214 osôb.

Ako vysvetlilo ministerstvo zdravotníctva, na základe súčasných zásob vakcíny Sputnik V je potrebné podniknúť všetky kroky na zabezpečenie maximálneho využitia dovezených dávok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Matovič
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSputnik VVláda SR