Mikas: Nehľadajme cesty, ako opatrenia obísť. Riziko šírenia koronavírusu takto neznížime

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ján Mikas
Hlavný hygienik Ján Mikas. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Veľká časť nových potvrdených prípadov COVID-19 sú opäť dohľadané kontakty pozitívnych osôb, ktoré sa zväčša ešte pred zavedením prísnejších opatrení zúčastňovali svadobných hostín, rodinných osláv či iných spoločenských podujatí. V reakcii na rekordný prírastok potvrdeným prípadov to uviedol hlavný hygienik SR Jána Mikas.

COVID-19 sa podľa hygienikov šíri naprieč regiónmi a mnohé vzniknuté ohniská nákazy majú väzby s potvrdenými prípadmi z iných regiónov. „Ochorenie COVID-19 sa v ostatných dňoch objavuje aj v športových kluboch, umeleckých súboroch, školách, pracoviskách, ale aj v zariadeniach sociálnej starostlivosti a zdravotníckych zariadeniach,“ informuje hlavný hygienik.

Kedy začne krivka chorobnosti klesať?

Na počet nových potvrdených prípadov COVID-19 ešte podľa Mikasa nemali vplyv prísnejšie nastavené protiepidemické opatrenia od októbra.

Viac o téme: Koronavírus

„Predpokladáme, že ich efekt sa prejaví dva až tri týždne po ich zavedení. Aby začala krivka chorobnosti klesať, je dôležité opatrenia rešpektovať. Chápeme, že ľudia sú už pandémie unavení a chcú žiť tak, ako predtým. Nehľadajme však, prosím, cesty, ako opatrenia obísť, riziko šírenia nákazy takto neznížime,“ odkazuje hlavný hygienik.

Stále častejšie sa pritom podľa neho stretávajú s nedodržiavaním alebo obchádzaním opatrení. Početné svadobné hostiny si po sprísnení pravidiel začali napríklad niektorí organizovať v prihraničných oblastiach Maďarska a Poľska.

Pribúdajú ťažké priebehy ochorenia

Rovnako sa hromadia prípady, kedy sa COVID-19 potvrdil u ľudí, ktorí napriek klinickým príznakom navštevovali pracoviská, školy či verejné priestranstvá a nákazu takto rozšírili ďalej.

„Preto opäť vyzývame ľudí, aby v prípade akýchkoľvek príznakov ochorenia COVID-19 nešli do práce a nenavštevovali verejné miesta. Izolujte sa od ostatných a telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára a informujte ho o svojom zdravotnom stave. Lekár následne určí postup diagnostiky ochorenia a liečby,“ apeluje Mikas.

Nastavenými opatreniami podľa neho nechcú nikoho obmedzovať, ale chrániť zdravie občanov v čase, keď pribúdajú ťažké priebehy tohto ochorenia. „Našou úlohou je nastavenými opatreniami zabezpečiť, aby sme mali čo najmenej takýchto prípadov a aby sme v čo najväčšej možnej miere zabránili úmrtiam. Akokoľvek prísne opatrenia sa minú účinku, ak ich nebudeme dodržiavať,“ konštatuje hlavný hygienik.

Obchádzaním pravidiel sa podľa neho zvyšuje riziko šírenia nákazy a vzniku nekontrolovateľného komunitného šírenia COVID-19. Zároveň opätovne pripomína dodržiavanie jednoduchých zásad, a to nosenie správne nasadeného rúška, dodržiavanie dostatočného odstupu a časté umývanie a dezinfekciu rúk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Mikas