Ministerstvo zdravotníctva plánuje upraviť doplatky za lieky, novela zákona má pacientom uľahčiť život

doplatky na lieky
Foto: ilustračné, Thinkstock

Ministerstvo zdravotníctva SR sa chystá upraviť doplatky za lieky, čím sa má zabezpečiť dostupnosť liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín pre vymedzený okruh poistencov.

Uvádza sa to v predbežnej informácii k príprave návrhu novely zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín na základe verejného zdravotného poistenia.

Lepšie životné podmienky

Pripravovaná legislatívna úprava má zlepšiť životné podmienky a situáciu vymedzeného okruhu pacientov, ako aj zrealizovať časť ambícií vlády uvedených v Programovom vyhlásení vlády na obdobie rokov 2020 až 2024.

„Aplikačná prax výkonu liekovej politiky, ako aj verejného zdravotného poistenia ukazuje na neprimerane nastavený zákonný limit spoluúčasti voči vymedzeným skupinám obyvateľstva Slovenskej republiky,“ tvrdí rezort zdravotníctva v materiáli.

Podľa ministerstva je preto potrebné nastaviť limit spoluúčasti takým spôsobom, aby náležite zohľadnil potreby takýchto skupín populácie. Pripomienkové konanie k samotnému návrhu novely zákona by sa malo začať už tento mesiac.

Kollár rozťal s vládou gordický uzol

Doplatky za lieky pre deti do šiestich rokov, dôchodcov a ZŤP sa budú rušiť. Na tlačovej konferencii vládnej koalície to v polovici júla uviedol predseda strany Sme rodina Boris Kollár. Ako konštatoval, napĺňa sa tak jeden z hlavných bodov predvolebného programu strany Sme rodina.

„Veľa ľudí mi písalo, pán Kollár, mám mizerný dôchodok a keď zaplatím všetky poplatky, ostane mi 50 až 60 eur, a ja sa môžem rozhodnúť, či mi tých 50 eur zostane na jedlo, alebo ich miniem na lieky. Tento gordický uzol sme práve teraz s celou vládou rozťali,“ dodal predseda parlamentu.

Štvrťročný limit spoluúčasti vo výške 12 eur sa v súčasnosti vzťahuje na poistencov so ZŤP či poberateľov invalidnej penzie. Starobní a predčasní starobní penzisti majú limit na doplatky za lieky na úrovni 30 eur. Ak ide o dieťa do 6 rokov veku, kvartálny doplatok za lieky dosahuje najviac 10 eur.

Nulové doplatky za lieky majú poistenci do 6 rokov, ak sú držiteľmi preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom. Ak úhrnná výška úhrad poistenca za doplatky za lieky, za dietetické potraviny a zdravotnícke pomôcky prekročí v kalendárnom štvrťroku limit spoluúčasti, zdravotná poisťovňa mu uhradí čiastku, o ktorú bol limit spoluúčasti prekročený.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris Kollár
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSme rodina