Ministerstvo zdravotníctva pri očkovaní odmieta uprednostňovanie osôb mimo oficiálnych zoznamov a priorít

Marek Krajčí
Minister zdravotníctva SR Marek Krajčí. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR zásadne odmieta uprednostňovanie osôb mimo oficiálnych zoznamov a priorít očkovacej stratégie.

Výzva nemocniciam

Rezort to považuje za absolútnu neúctu voči všetkým zdravotníkom, ktorí už mesiace bojujú v prvej línii.

Viac o téme: Koronavírus

Ministerstvo podľa jeho hovorkyne Zuzany Eliášovej opakovane vyzýva všetky nemocnice, ktorým boli zabezpečené vakcíny proti COVID-19, aby dodržiavali určené postupy a pravidlá očkovania.

Rezort bude s nemocnicami preverovať, či sa neporušovali alebo ďalej neporušujú postupy a pravidlá očkovania. „Ak zistíme pochybenia, budeme žiadať vyvodenie zodpovednosti, vrátane finančných sankcií pre manažment nemocnice,“ konštatovala hovorkyňa MZ SR.

Individuálne zlyhanie

Ministerstvo zdôraznilo, že ak sa nastavený systém porušoval, ide o individuálne zlyhanie, ako v stanovisku uviedla aj Univerzitná nemocnica Bratislava Kramáre.

Vedenie nemocnice rozhodlo, že pracovník, ktorý do oficiálnych zoznamov zdravotníkov doplnil osoby mimo poradia, už nebude pracovať vo vakcinačnom centre, ani sa nijakým spôsobom nebude podieľať na vakcinácii. Ministerstvo víta rovnako aj to, že sa Dominika Cibulková dodatočne vyjadrila, že chce pomôcť v osvetovej kampani.

„V tejto chvíli je však najlepšou formou kampane dobrovoľná práca v nemocniciach, alebo informácie o vážnosti ochorenia COVID-19 a dôležitosti očkovania,“ uzavrela Eliášová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dominika CibulkováZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR