Môžu sa pod rúškom premnožiť roztoče? Podľa kožného lekára sa im darí najmä v jednom prípade

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rúško
Vedci vyvinuli nový prenášateľný senzor, ktorý dokáže rýchlo analyzovať nákazu koronavírusom, chrípkou alebo inými patogénmi. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Nedostatok kyslíka, vdychovanie CO2, hrozba respiračných problémov či premnožené roztoče na tvári. Na posledný z menovaných hoaxov upozornilo Ministerstvo zdravotníctva SR na sociálnej sieti Facebook v súvislosti s nosením rúšok.

Roztoče nežijú len v koberci, ale aj na našej koži. Obava z ich premnoženia na tvári v dôsledku nosenia rúška je však podľa hlavného odborníka ministerstva zdravotníctva pre dermatovenerológiu Vladimíra Flimera neopodstatnená.

Na koži žijú od nepamäti

Roztoče, v našom prípade Demodex folliculorum a brevis, máme na koži od nepamäti. Vzhľadom na to, že sa živí mazom a odumretými bunkami, je na koži u takmer všetkých dospelých, podstatne menej u detí (u kojencov a detí je nízka produkcia mazu),“ vysvetľuje odborník.

To, či sa roztočom na našej tvári darí, závisí od kvality mazu, „preto aj v rôznych vekových kategóriách je jeho výskyt rôzny.“

Podľa Flimera sa u mužov objavuje častejšie ako u žien a prevažuje u nich aj častejší výskyt formy „brevis“.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Niektorí ho považujú za parazita

Vplyv na niektoré ochorenia vyskytujúce sa na tvári nie je doteraz jednoznačne vysvetlený. Niektorí ho považujú za parazita, niektorí za komenzála, teda za bežného ,obyvateľa našej kože,“ hovorí lekár s takmer 40-ročnou praxou.

Ako však dodáva, napriek pandémii koronavírusu v tomto roku nezaznamenal častejší výskyt premnožených kožných roztočov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimír Flimer
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR