Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Blaskovits_logo.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Peter Blaškovitš | Foto: vZdravotnictve.sk
3. 06. 2019 7:55 OstatnéSlovensko od vZdravotnictve.sk

Na čele NCZI ostáva Peter Blaškovitš

Riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií uvažuje nad vytvorením novej organizácie pre informatizáciu zdravotníctva

Generálnym riaditeľom Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) ostáva Peter Blaškovitš. Ako na svojej stránke uviedlo ministerstvo zdravotníctva, zvíťazil vo výberovom konaní.

Blaškovitš mal len jednu konkurentku – Františku Bezákovú, ktorá však nezískala dostatočný počet bodov. Na úspech bolo treba minimálne 135 bodov, Bezáková dostala 120.

Blaškovitša a jeho projekt komisia ohodnotila 198 bodmi z 225 možných.

Treba obnoviť infraštruktúru

Ako uvádza Blaškovitš vo svojom projekte, jeho najbližším cieľom bude stabilizovať rutinnú prevádzku eZdravia. Ako pripomenul, v poslednom čase systém zaznamenal viacero závažných výpadkov, ktoré mali za následok nedostupnosť služieb. „Je nevyhnutné pokračovať v obnove IT infraštruktúry,“ prízvukuje Blaškovitš.

Ako upozorňuje, pôvodná bola obstarávaná pred desiatimi rokmi.

Kable_optika.jpg
Foto: Pixabay.com

NCZI sa ďalej sústredí na zapracovanie legislatívnych zmien do eZdravia. Od budúceho roka má napríklad platiť predĺženie platnosti receptu pre vybrané lieky či úhrada na základe dispenzačného záznamu. Umožní sa tiež práca so záznamom pacienta pre zastupujúceho lekára.

V strednodobom horizonte plánuje šéf NCZI motivovať občanov na používanie eZdravia či odbúrať byrokraciu.

Plány do budúcnosti

Ako dlhodobú víziu Blaškovitš uvádza vytvorenie nového NCZI. Mala by to byť organizácia, ktorá komplexne prevádzkuje, riadi a koordinuje informatizáciu v oblasti zdravotníctva.

Dlhodobou víziou je aj nasadzovanie nových technológií, ako je telemedicína, mobilné aplikácie či zapojenie nositeľných technológií (smart hodinky, náramky a podobne).

Mohla by tiež vzniknúť NCZI akadémia, vzdelávacie centrum pre zdravotníckych pracovníkov. Mala by ich učiť počítačové zručnosti, používať eZdravie, ale aj právne povedomie a povinnosti súvisiace s elektronizáciou.

Odporúčané články

Banskobystrickú detskú nemocnicu povedie Juraj Gallo Najčastejšou chorobou z povolania je syndróm karpálneho tunela

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X