Na čele NCZI ostáva Peter Blaškovitš

Blaskovits_logo.jpg
Peter Blaškovitš | Foto: vZdravotnictve.sk
Riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií uvažuje nad vytvorením novej organizácie pre informatizáciu zdravotníctva

Generálnym riaditeľom Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) ostáva Peter Blaškovitš. Ako na svojej stránke uviedlo ministerstvo zdravotníctva, zvíťazil vo výberovom konaní.

Blaškovitš mal len jednu konkurentku – Františku Bezákovú, ktorá však nezískala dostatočný počet bodov. Na úspech bolo treba minimálne 135 bodov, Bezáková dostala 120.

Blaškovitša a jeho projekt komisia ohodnotila 198 bodmi z 225 možných.

Treba obnoviť infraštruktúru

Ako uvádza Blaškovitš vo svojom projekte, jeho najbližším cieľom bude stabilizovať rutinnú prevádzku eZdravia. Ako pripomenul, v poslednom čase systém zaznamenal viacero závažných výpadkov, ktoré mali za následok nedostupnosť služieb. „Je nevyhnutné pokračovať v obnove IT infraštruktúry,“ prízvukuje Blaškovitš.

Ako upozorňuje, pôvodná bola obstarávaná pred desiatimi rokmi.

Kable_optika.jpg
Foto: Pixabay.com

NCZI sa ďalej sústredí na zapracovanie legislatívnych zmien do eZdravia. Od budúceho roka má napríklad platiť predĺženie platnosti receptu pre vybrané lieky či úhrada na základe dispenzačného záznamu. Umožní sa tiež práca so záznamom pacienta pre zastupujúceho lekára.

V strednodobom horizonte plánuje šéf NCZI motivovať občanov na používanie eZdravia či odbúrať byrokraciu.

Plány do budúcnosti

Ako dlhodobú víziu Blaškovitš uvádza vytvorenie nového NCZI. Mala by to byť organizácia, ktorá komplexne prevádzkuje, riadi a koordinuje informatizáciu v oblasti zdravotníctva.

Dlhodobou víziou je aj nasadzovanie nových technológií, ako je telemedicína, mobilné aplikácie či zapojenie nositeľných technológií (smart hodinky, náramky a podobne).

Mohla by tiež vzniknúť NCZI akadémia, vzdelávacie centrum pre zdravotníckych pracovníkov. Mala by ich učiť počítačové zručnosti, používať eZdravie, ale aj právne povedomie a povinnosti súvisiace s elektronizáciou.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informácií