Na Slovensku by už o pár dní mohli byť zaočkovaní aj 16 a 17-roční ľudia, niektorí dostali termíny hneď

Očkovanie, covid 19
Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 30. apríla 2021, 16:22

Na Slovensku by už po tomto víkende mohli byť zaočkovaní aj 16 a 17-roční ľudia. Podľa informácií agentúry SITA dostali niektorí mladí ľudia termíny hneď po prihlásení sa do tzv. čakárne.

Viac o téme: Koronavírus

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pritom ešte v utorok informoval, že všetci 60-tnici, ktorí majú o očkovanie záujem, by mohli byť prvou dávkou zaočkovaní do konca júna. K 27. aprílu bolo podľa Lengvarského zaočkovaných 46 % ľudí z tejto vekovej kategórie.

Prideľovanie termínov potvrdila aj hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Bauch. Ako uviedla, pre vekovú kategóriu 16 a 17 rokov je vhodná vakcína od spoločností Pfizer/BioNTech.

„Preto dostávajú títo mladí ľudia pozvanie na očkovanie v okresoch, ktoré si sami vybrali a v ktorých už záujemcovia vo veku od 60 rokov zaočkovaní sú,“ konštatovala pre agentúru SITA.

Prioritne sa očkuje podľa veku

Ako pre portál vZdravotníctve.sk uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, na Slovensku sa prioritne očkuje na základe veku. Ak sa dostali mladší ľudia niekde na rad skôr, mohlo to byť podľa nej z dôvodu vyťaženosti daného centra a cieľovej skupiny, ktorá sa doň na očkovanie hlási.

„Preto sa v niektorých prípadoch môžu dostať na rad skôr mladší v porovnaní s iným vakcinačným centrom, kde je vzorka prihlasovaných z hľadiska veku iná,“ konštatovala.

Niektorí mladší do 18 rokov sa tiež mohli dostať na rad skôr preto, že v konkrétnom vakcinačnom centre mohlo byť viac vakcín od tejto spoločnosti ako staršia cieľová skupina, pre ktorú je určená.

Situáciu okomentoval aj Matovič

Bývalý premiér a súčasný minister financií Igor Matovič reagoval na situáciu statusom na sociálnej sieti.

„Verím, že ministerstvo zdravotníctva nepripustí blamáž, aby ešte predtým, ako budú zaočkovaní starí ľudia a chronicky chorí, ktorí chcú byť zaočkovaní, bol začkovaný čo i len jeden zdravý 16 až 17-ročný tínedžer Pfizerom či Modernou. Bol by to znak úplného zlyhania zdravého rozumu, ministerstva a malo by to patričné a nemilosrdné následky,“ napísal a dodal, že píše radšej verejne, aby neboli zase nejaké trápne výhovorky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičVladimír LengvarskýZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií