Na Slovensku pribudol rekordný počet chorých na koronavírus, ochorenie Covid-19 sa už šíri aj v osadách

Koronavirus, laboratórium
Foto: ilustračné, Getty images
  • aktualizované 8. apríla, 17:06

Za utorok pribudlo 101 nových prípadov ochorenia COVID-19. Na tlačovej konferencii o tom informoval predseda vlády SR Igor Matovič. Celkovo tak na Slovensku evidujeme 682 prípadov tohto ochorenia. Laboratóriá v utorok otestovali 2042 vzoriek.

Viac o téme: Koronavírus

Na optimizmus nie je čas

Ako premiér uviedol, z nových potvrdených prípadov má 16 ľudí viac ako 60 rokov. Minimálne 31 pozitívne testovaných je už aj v piatich osadách. V nich sa bude navyšovať počet odberových jednotiek, aby sa otestovali čo najrýchlejšie.

Pozitívne testovaných bolo už aj viac ako 60 ľudí, ktorí cestovali z Tirolska individuálnou dopravou a boli odchytení na hraniciach. Následne boli umiestnení do štátnej karantény.

„Nie je čas, aby sme boli optimisti. Je čas, aby sme boli naďalej veľmi obozretní. Radšej buďme desaťkrát opatrnejší, ako by sme podľahli pokušeniu užívať si slobodu,“ povedal premiér.

Vyliečilo sa už 16 ľudí

Ako spresnilo Ministerstvo zdravotníctva SR, podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) v utorok pribudlo 70 nových prípadov a ďalších 31 je výsledkom testovania v rómskych osadách. Aktuálne je na Slovensku hospitalizovaných 164 pacientov, z toho u 61 bol koronavírus potvrdený, v 103 prípadoch sa čaká na výsledok testov.

„Podľa údajov Ministerstva zdravotníctva SR, ktorými disponuje na základe hlásení z nemocníc, je na Slovensku spolu 16 vyliečených ľudí z ochorenia Covid-19. Oproti včerajšku pribudli traja ľudia,“ informoval rezort.

Vyliečil sa 71-ročný muž, hospitalizovaný bol vo Fakultnej nemocnici v Prešove. Z ochorenia sa vyliečili aj matka s dcérou z trenčianskeho regiónu, hospitalizované boli v trenčianskej fakultnej nemocnici, následne boli prepustené do domácej karantény. Stále zároveň platí, že ochoreniu doteraz podľahli dve osoby.

Boj sme ešte nevyhrali

Ako konštatoval hlavný hygienik SR Ján Mikas, boj s pandémiou sme ešte nevyhrali. „Predpokladám, že najbližšie dva, tri týždne napovedia, ako na tom Slovensko reálne je,“ uviedol. Musíme sa podľa neho sústrediť aj na marginalizované rómske komunity.

Predseda vlády sa tiež ospravedlnil občanom za kolóny, pretože kontroly mali byť podľa neho námatkové. To, že si niekto uznesenia vysvetlil po svojom a dal príkaz policajtom, aby kontrolovali každého, považuje za sabotáž uznesenia vlády.

„Pevne verím, že aj ľudia dokážu prepáčiť kolóny. Situácia je z medicínskeho hľadiska na Slovensku omnoho vážnejšia, ako to, či sme strávili pár hodín na základe niečej chyby v kolóne,“ uzavrel.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán Mikas