Nadácia Zastavme korupciu žiada preveriť podozrivý nákup za státisíce eur v Nemocnici sv. Michala

V Bratislave otvorili novú Nemocnicu sv. Michala
Exteriér novej budovy Nemocnice sv. Michala, a.s. (nemocnica MV SR). Bratislava, 3. november 2015. Foto: SITA/Marko Erd

Nadácia Zastavme korupciu podáva podnet na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), aby preveril podozrivý nákup čistiacich prostriedkov za 230 tisíc eur v štátnej Nemocnici sv. Michala. Nadácia zverejnila podnet, kde sa uvádza, že považuje postup, zákazku a uzatvorenú zmluvu za nezákonné. Riaditeľ nemocnice Marián Križko sa nedávno zviditeľnil vďaka svojej komunikácii s Mariánom Kočnerom cez aplikáciu Threema.

Nezákonné spojenie

„Došlo k nezákonnému a neodôvodnenému spojeniu viacerých samostatných zložiek na úplne rôzne predmety plnenia jednej zákazky. Súťažné podklady obsahujú priame odkazy na konkrétne produkty, konkrétnych značiek, resp. výrobcov, čo je nezákonné. Lehota na predkladanie ponúk je neprimerane krátka, čo je nezákonné,“ uvádza nadácia v podnete.

To podľa nadácie Zastavme korupciu bráni efektívnej hospodárskej súťaži na relevantnom trhu a vylúčilo podstatnú časť hospodárskych subjektov z účasti na verejnej zákazke. Nadácia žiada Úrad pre verejné obstarávanie, aby v uvedenom verejnom obstarávaní zahájil kontrolu ex offo.

Na tender na čistiace a hygienické potreby upozornila začiatkom minulého týždňa Nadácia Zastavme korupciu na portáli sme.sk. Nemocnica uzatvorila začiatkom októbra tender za takmer 230-tisíc eur vrátane DPH, cez rovnakú zmluvu však objednala aj domáce spotrebiče, rôzny nábytok, kartotéky či dopravné služby.

Súťaž trvala len niekoľko dní

Často išlo o presné výrobky konkrétnych značiek. Súťaž od vyhlásenia po výber víťaznej ponuky pritom podľa portálu trvala len niekoľko dní. Nemocnica o zákazke informovala 3. októbra a 9. októbra bol známy víťaz. Záujemcovia tak mali na prípravu svojich ponúk pre vyše 200-tisícový tender s vyše 140 položkami štyri pracovné dni.

Ako minulý týždeň uviedol riaditeľ nemocnice, je to podľa neho rámcová zmluva, ktorá nemocnicu k ničomu nenúti. „Nemusíme od nich zobrať nič,“ povedal Križko. To, že súčasťou tendra je aj nábytok, zdôvodnil jeho súvislosťou s upratovacími službami.

„Je tam veľa komodít, ale aj možnosť variability a náhrady,“ uviedol riaditeľ nemocnice. Podľa jeho slov bolo oslovených 748 firiem na celom Slovensku. „Nič transparentnejšie neexistuje,“ uzavrel Križko.

Agentúra SITA požiada o reakciu Nemocnicu sv. Michala a Úrad pre verejné obstarávanie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián Križko
Firmy a inštitúcie Nemocnica sv. Michala