Najlepšiu imunitu voči COVID-19 majú ľudia po jeho prekonaní. Kedy je posilňujúca dávka vakcíny zbytočná?

Očkovanie, koronavírus
Imunitu získanú z vakcín netvoria len protilátky, podľa infektológa sú dôležité aj pamäťové bunky schopné tvoriť nové biele krvinky a potlačiť infekciu. Foto: archívne, SITA/AP

Najlepšiu imunitu majú tí, čo ochorenie COVID-19 prekonali a zároveň sa zaočkovali. V rozhovore pre internetový Denník Štandard to povedal infektológ Pavol Jarčuška. Podľa jeho názoru sa tiež nedá povedať, že samotná imunita po prekonaní ochorenia je lepšia ako vakcína. Nemusí totiž stačiť na nové varianty koronavírusu.

Imunitu získanú z vakcín však netvoria len protilátky, dôležité sú aj pamäťové bunky schopné tvoriť nové biele krvinky a potlačiť infekciu. Takáto pamäťová imunita však klesá, ak nie je podporená kontaktom s vírusom.

Práve posilňujúca dávka vakcíny podľa Jarčušku vytvára podnet, po ktorom sú pamäťové bunky schopné lepšie reagovať pri skutočnom strete s vírusom. Avšak ľudia, ktorí prekonali klinickú formu ochorenia COVID-19, posilňujúcu dávku určite nepotrebujú.

Kombinácia vakcín proti koronavírusu

Tretiu dávku vakcíny by si však mali aplikovať starší a ťažko chorí ľudia, ktorí ani po dvoch dávkach nemajú dostatočnú imunitnú odpoveď. „Potrebujú tretiu dávku, aby bola schéma očkovania ukončená a boli plne chránení,” dodal Jarčuška.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa klinických štúdií z Izraela sa dá s veľkou pravdepodobnosťou predpokladať, že tretia dávka pomôže aj takým ľuďom, ktorí na predchádzajúce dávky nereagovali dostatočne.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Báť by sa pritom ľudia nemali ani kombinovania vakcíny proti ochoreniu COVID-19 a vakcíny proti chrípke, človek sa vie totiž nakaziť oboma vírusmi naraz. Výrobca vakcín Novavax dokonca plánuje pridať do koronavírusovej vakcíny aj vakcínu proti chrípke.

Horšia chrípková sezóna

Kapacita nášho organizmu pre antigény je oveľa väčšia, uviedol Jarčuška. V súčasnosti napríklad očkujeme deti štandardne hexavakcínou, dostanú naraz šesť antigénov. Možné je tiež zaočkovať sa proti chrípke a pneumokokom naraz.

Odborníci predpokladajú horšiu chrípkovú sezónu, ako sme zažili vlani, aj preto je vhodné absolvovať očkovanie proti chrípke. Práve september a október sú mesiace vhodné na jeho absolvovanie.

„My plánujeme očkovať asi od budúceho týždňa, pretože sme zatiaľ vyťažení očkovaním proti COVIDU. Očkovacie látky proti chrípke už ale na Slovensku sú,” doplnil infektológ.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Jarčuška