Nechcené vajce

Vajce.jpg
FreeImages.com

Zdravotníctvo sa na bleskurýchlych rokovaniach vznikajúcej koalície ocitlo v nezávideniahodnej pozícii onoho vajca po záruke z detskej riekanky, o ktoré nikto nemá záujem. To pre rezort na nasledujúce štyri roky neveští nič dobrého.

Že kreslo neobsadí svojím nominantom SNS, je celkom pochopiteľné. Národniari mali svoj program pre zdravotníctvo taký extrémne odlišný, že v učesanej koalícii by v podstate nemohli presadzovať z neho nič.

Neochota Siete a Mostu-Híd ujať sa ministerstva na Kramároch sa dá čítať viacerými spôsobmi. Tým najposmešnejším je, že mali plné ústa kritiky, ale sami to robiť nevedia.

Tým najnechutnejším zase, že ísť bojovať s tetami Ankami a super masérmi by bolo zbytočné, pretože Smer by odvážneho ministra veľmi rýchlo dal do laty. No načo riskovať rozpad vlády, keď sa preferencie preklápajú pod hranicu piatich percent?

Vajce nevhodné na jedenie tak opäť pristálo pod nosom Smeru. Ten má voči bielemu rezortu rozporuplné pocity – na jednej strane sa v ňom pohodlne zabýval, na druhej je však príliš blízko k ľuďom. Keď si po štyroch rokoch stále musia nosiť toaletný papier a príbor do nemocníc, veľkolepé ohlasovanie DRG a eHealthu sa míňa účinku. Škandály, ktorých sme si v uplynulých rokoch užili požehnane, voličov srdia.

Najsilnejšia vládna strana tak urobí to, čo doteraz – nominuje nestraníka, ktorého môže s ľahkým srdcom hodiť cez palubu, keď sa objaví škandál, ktorý je príliš veľký na to, aby ho mohla ignorovať.

Najhoršou správou však je, že ak niekto – pacienti, zdravotnícki pracovníci, ktokoľvek – čaká na prevratné zmeny, bude sklamaný. Tety Anky, naopak, môžu dúfať, že sľubovaná opozičná kontrola VšZP a úradu pre dohľad bude absolútne bezzubá.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR