Nemocnica Košice - Šaca a Žilinský kraj začínajú očkovať treťou dávkou vakcíny

Nemocnica Košice - Šaca
Areál nemocnice Košice - Šaca. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 18. októbra, 15:14

Vo Vakcinačnom centre Nemocnice Košice-Šaca na Poliklinike VA U. S. Steel začínajú od utorka 19. októbra s očkovaním treťou dávkou vakcíny osôb, ktoré majú poškodený či oslabený imunitný systém.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Očkovať budú každý utorok a piatok od 13:00 do 14:00. Záujemcovia môžu prísť aj bez registrácie, musia mať ale odporúčanie od lekára. Informovala o tom hovorkyňa skupiny AGEL SK Martina Pavlíková.

Dvaja potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu

Prevádzkový čas Vakcinačného centra zostáva nezmenený. Otvorené bude v utorok a piatok od 7:00 do 15:00. Očkujú látkou Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech registrovaným aj neregistrovaným záujemcom.

V prípade záujmu o očkovanie proti ochoreniu COVID 19 je potrebné vyplniť registračný formulár na portáli. Zdravotnícke zariadenie pripomína, že Vakcinačné centrum sa nachádza na Poliklinike na Vstupnom areáli U. S. Steel na 1. poschodí.

„Zdravotnú starostlivosť v súčasnosti poskytujeme ôsmim COVID-19 pozitívnym pacientom, ktorí potrebujú kyslíkovú liečbu, a dvom na umelej pľúcnej ventilácii,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Košice – Šaca Pavol Rusnák.

Návštevy sú stále s obmedzeniami

So súhlasom riaditeľa spoločnosti sú povolené návštevy len k dlhodobo hospitalizovaným a ťažko chorým pacientom, k zomierajúcim pacientom a na požiadanie pacienta kňazom za účelom podávania sviatostí, a ostatným duchovným.

Zdravotnícke zariadenie žiada pacientov vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemickú situáciu a zefektívnenie služieb poskytovania zdravotnej starostlivosti, aby bezodkladne, po výzve zdravotníckeho personálu predložili k nahliadnutiu doklad o vakcinácii, o prekonaní ochorenia COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami alebo doklad o negatívnom výsledku RT-PCR alebo LAMP testu na ochorenie COVID-19 nie staršom ako 72 hodín od odberu, alebo doklad o negatívnom výsledku antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie staršom ako 24 hodín.

Pacient má právo odmietnuť poskytnúť tieto informácie, v takom prípade môže lekár pacientovi navrhnúť otestovať sa bezodkladne na mobilnom odberovom mieste alebo pacienta môže lekár vyšetriť na konci ordinačných hodín.

Sedem výjazdových skupín

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) spustil očkovanie treťou dávkou vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech. Informovala o tom Renáta Jaloviarová z oddelenia komunikácie Úradu ŽSK. Výjazdové tímy sa podľa jej slov zamerajú na najzraniteľnejšiu skupinu obyvateľov v zariadeniach sociálnych služieb.

Zaočkovanosť klientov vo všetkých zariadeniach sociálnych služieb v Žilinskom kraji proti ochoreniu COVID-19 je na úrovni 82 percent, v prípade zamestnancov je zaočkovanosť dvojtretinová.

ŽSK má pripravenú podrobnú stratégiu vakcinácie pre tretiu dávku. „K dispozícii sú pevné očkovacie centrá a sedem výjazdových skupín, ktoré sú zriadené pri všetkých nemocniciach v kraji, a od župy majú k dispozícii zoznamy zariadení pre očkovanie treťou dávkou,“ uviedla Jaloviarová s tým, že pre zrýchlenie očkovania ohrozených skupín je zabezpečená mobilná očkovacia jednotka jazdiaca za imobilnými pacientmi v kraji.

Najviac infikovaných je v Čadci

V regiónoch sa aj naďalej pohybuje výjazdový tím VakciZuzka, kde je pre prvé očkovanie k dispozícii jednodávková vakcína Janssen.

„Drvivá väčšina pacientov, ktorí v súčasnosti plnia nemocnice, sú nezaočkovaní. Najviac ich je v čadčianskej nemocnici, pričom Kysuce sú v našom kraji najmenej zaočkovaným regiónom. Som presvedčená, že vakcína je v tejto chvíli jedinou možnosťou, ako zabrániť nárastu pacientov s ochorením COVID-19 v nemocniciach,“ doplnila k téme predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Erika JurinováMartina PavlikováPavol RusnákRenáta Jaloviarová
Firmy a inštitúcie AGELNemocnica Košice - ŠacaPfizerU.S. Steel KošiceVaccine JanssenŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)