Nemocnica Poprad podala vo vakcinačnom centre cez 67-tisíc vakcín, zriadiť museli aj ďalších päť oddelení

Nermocnica Poprad
Nemocnica Poprad. Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš

Presne pred rokom popradská nemocnica otvorila vakcinačné centrum, v ktorom začala s očkovaním proti ochoreniu COVID-19. Za spomínané obdobie tu podali spolu 67 571 vakcín.

Viac o téme: Koronavírus

Ako v stredu ďalej informovala hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda, momentálne je zaočkovaných prvou dávkou 26 524 ľudí, 27 724 obyvateľov je po druhej dávke a od 20. októbra dostalo tretiu dávku už 12 050 osôb. Výjazdová jednotka Nemocnice Poprad očkovala v 18 centrách sociálnej starostlivosti, evidujú 48 výjazdov.

Vzniklo až šesť nových oddelení

Nástup pandémie COVID-19 si v nemocnici v minulosti vyžiadal vznik až šiestich nových oddelení. Pred vakcinačným centrom bolo zriadené COVID oddelenie so špeciálnym režimom, COVID urgentný príjem, COVID oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny, triáž a mobilné odberové miesto.

„Nové oddelenia vznikali doslova zo dňa na deň, bez možnosti priestorového rozšírenia nemocnice a s rovnakým počtom personálu ako pred pandémiou. Počas relatívne krátkeho obdobia fungovania, prešlo vakcinačné centrum viacerými zmenami,“ uviedol generálny riaditeľ Nemocnice Poprad Jozef Tekáč.

Rehabilitačná liečba nefungovala

Pôvodné oddelenie sa nachádzalo v priestoroch ambulantnej časti fyziatricko-rehabilitačného oddelenia v suteréne. Týmto spôsobom sa však podľa hovorkyne zúžili možnosti na pohyb verejnosti medzi poliklinickou a lôžkovou časťou. V danom období tiež nefungovalo ambulantné poskytovanie rehabilitačnej liečby.

Pred letom sa vakcinačné centrum a mobilné odberové miesto presťahovali do nových priestorov v južnej časti areálu nemocnice. V centre pracuje 16 zamestnancov.

Postoje ľudí k očkovaniu sa menili

Zdravotníci zaznamenali za uplynulý rok rôzne zmeny postojov k vakcinácii.

„Na začiatku, v čase, keď boli vakcíny dostupné len pre rôzne priorizované skupiny, bol záujem o vakcíny vysoký, bol vyvíjaný tlak na zdravotníkov v snahe dostať sa k vakcínam rôznymi spôsobmi, vypočuť sme si museli naozaj hocičo. A tak v medzičase, kým obyvatelia čakali na svoje očkovanie, dostávalo sa k ním množstvo špekulatívnych, nepodložených a nevedeckých informácií, a postoj k očkovaniu sa začal meniť. Keď sa potom stali vakcíny dostupné pre všetkých, záujem o očkovanie klesol,“ zhodnotil vývoj záujmu o očkovanie Tomáš Francisty z chirurgického oddelenia, ktorý vakcinačné centrum pomáhal rozbiehať.

Hovorkyňa nemocnice doplnila, že na budúci týždeň by sa v centre malo začať aj s očkovaním detí vo veku od päť do 11 rokov.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Jozef TekáčSylvia Galajda
    Firmy a inštitúcie Nemocnica Poprad