Nový krvný test odhaľuje aj zmeny v mozgu. Alzheimerovu chorobu predpovedá 20 rokov dopredu

Neurodegeneratívne ochorenie, Parkinsonova choroba, mozog
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Test, ktorý vyvinuli výskumníci zo švédskej Lundskej univerzity, zaujal vedcov po celom svete. Dokáže totiž rozlíšiť osoby s vysokým rizikom rozvoja Alzheimerovej choroby, uvádza Sciencedaily.com.

Pozoruhodné výsledky svojej štúdie vedci prezentovali v odbornom magazíne Journal of American Medical Association (JAMA).

Test reaguje na modifikovaný tau proteín

Krvný test by mal byť schopný identifikovať jeden z tau proteínov (modifikovaný p-tau217), ktoré sú spoluzodpovedné za rozvoj neurodegeneratívneho ochorenia.

Vedci v tejto súvislosti hovoria o revolúcii v diagnostike, ktorá by ochorenie odhalila oveľa skôr, ako sa naplno prejaví. Prvé odhady hovoria, že test by ochorenie mohol predpovedať už dve desaťročia dopredu.

Do výskumu vedci zapojili krvné vzorky od viac ako 1 400 ľudí s kognitívnym poškodením a bez neho. Ukázalo sa, že práve p-tau217 bol prítomný v krvi ľudí, u ktorých sa neskôr vyvinula Alzheimerova choroba. Z mozgu prenikol hematoencelafickou bariérou do krvného riečiska.

Ochorenie rozlišuje s vyše 90% presnosťou

Doterajšie možnosti v diagnostike sú totiž založené najmä na posmrtnom stanovení ochorenia, na základe patologického výskytu amyloidných plakov a tau proteínov v mozgu.

Podľa CNN by tento test mohol byť rovnako presný, ako napríklad pozitrónová emisná tomografia (PET), ktorá sa využíva na diagnostiku ochorenia počas života. Jeho presnosť na odlíšenie iných typov demencie vedci odhadujú na 89 až 98 percent.

Hoci sa nový test javí ako veľmi sľubný v oblasti včasnej diagnostiky, klinický výskum bude pokračovať a kým bude krvný test bežne dostupný aj v praxi, zrejme uplynie ešte niekoľko rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom