Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Onkoinfo.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: vZdravotnictve.sk
22. 05. 2019 9:29 Slovensko od mevZdravotnictve.sk

Nový portál prinesie informácie onkologickým pacientom

Rakovina je jedným z najviac mýtov opradenými ochoreniami. Keď sa ľudia o svojej diagnóze dozvedia, ako prvé zamieria na internet. Informácie, ktoré nájdu, sú však často všeobecné, nevzťahujú sa na ich konkrétny prípad, alebo sú rovno vymyslené či nesprávne.

Zhromaždiť overené informácie o onkologických ochoreniach si kladie za cieľ portál Onkoinfo. Predstavil ho jeho zakladateľ, onkológ Štefan Korec.

Ako povedal, portál vznikol z potreby vytvoriť pre pacientov jednotný dôveryhodný zdroj informácií.

Obsah budú tvoriť predovšetkým odborníci z Národného onkologického ústavu. Opierať sa pritom budú o odporúčania onkologických spoločností USA a Európy, ESMO a ASCO.

Informácie o chorobách, liekoch i právach pacientov

Práve medicínske informácie budú tvoriť podstatnú časť obsahu. Pacientov oboznámia s možnosťami diagnostiky a liečby, a to aj tých, ktoré sa na Slovensku nehradia.

Návštevníci ďalej nájdu na portáli zoznam onkologických pracovísk a odborníkov. Dočítajú sa aj o právach pacientov. Ďalšími sekciami budú sociálna pomoc a paliatívna starostlivosť.

Pomôcť môže aj zoznam pacientskych organizácií a zoznam onkologických liekov.

Budú rúcať mýty

Dôležitou časťou budú aj pravdy a mýty na internete. Tu bude portál zverejňovať upozornenia na nepravdivé správy. Ako Korec povedal, v tejto oblasti bude spolupracovať s portálom Lovci šarlatánov, ktorý bojuje proti medicínskym nezmyslom.

Pocitac_clovek.jpg
Foto: Pixabay.com

Tvorcovia portálu chcú aj uľahčiť komunikáciu pacientov s lekármi, ktorí tak nebudú musieť vyvracať nepravdivé informácie. Pacient bude mať väčšiu dôveru k lekárovi, keď bude vedieť, že sa jeho poznatky z internetu zhodujú s odporúčaniami lekára.

Ako však Korec zdôraznil, nejde o návody na liečbu. „Optimálnu liečbu vyberie lekár podľa individuálnych parametrov daného pacienta. Každý pacient je jedinečný,“ zdôraznil Korec.

Sponzormi portálu sú aj farmaceutické firmy. Podľa Korca však nebudú vstupovať do obsahu portálu. Ako dodal, ani o to nemajú záujem.

Odporúčané články

So stratifikáciou počíta aj vládny program rozvoja Slovenska Biologická liečba je používaná pri ťažkých ochoreniach, ale väčšina Slovákov ju nepozná

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X